Обиљежена Света Петка

crkva-Sv-Petke-u-B.Brdima

Јуче је, 27.10.2013. године, традиционално на Бијелом Брду, обиљежена крсна слава Свете Петке. Домаћин славе био је Мирко Кепић. У присуству парохијана штрбачке и бјелобрђанске цркве и гостију из околних мјеста, одржана је света  литургија а затим је литија обишла и око старе цркве брвнаре. Иако мошти ове чудотворне српске светитељке почивају у румунском граду Јашију, бјелобрђани је посебно поштују. Овдје постоје двије цркве стара и нова, обје посвећене Светој Петки. Литургији су присуствовали и представници власти општине Рудо.

О животу ове српске светитељке, која је јако поштована у српском народу, говорио је свештеник Живко Васић. Он је нагласио да је ова светитељка била из племенитог и богатог рода али је све своје богатство подијелила и завјетовала се Богу. У бесједи је апеловао на непотребан материјализам, који раздире душу младог човјека данас. Позвао је на међусобно праштање, љубав и помагање у невољи.