Obilježena Sveta Petka

crkva-Sv-Petke-u-B.Brdima

Juče je, 27.10.2013. godine, tradicionalno na Bijelom Brdu, obilježena krsna slava Svete Petke. Domaćin slave bio je Mirko Kepić. U prisustvu parohijana štrbačke i bjelobrđanske crkve i gostiju iz okolnih mjesta, održana je sveta  liturgija a zatim je litija obišla i oko stare crkve brvnare. Iako mošti ove čudotvorne srpske svetiteljke počivaju u rumunskom gradu Jašiju, bjelobrđani je posebno poštuju. Ovdje postoje dvije crkve stara i nova, obje posvećene Svetoj Petki. Liturgiji su prisustvovali i predstavnici vlasti opštine Rudo.

O životu ove srpske svetiteljke, koja je jako poštovana u srpskom narodu, govorio je sveštenik Živko Vasić. On je naglasio da je ova svetiteljka bila iz plemenitog i bogatog roda ali je sve svoje bogatstvo podijelila i zavjetovala se Bogu. U besjedi je apelovao na nepotreban materijalizam, koji razdire dušu mladog čovjeka danas. Pozvao je na međusobno praštanje, ljubav i pomaganje u nevolji.