Poslije četiri i po vijeka nova crkva u Crkvinama

osvjestanje

Osvještavanjem zemnjišta nedaleko od lokaliteta Crkvine u selu Stanići, počele pripreme za izgradnju nove crkve.

Prema narodnom predanju, ovdje je u 16 vijeku, Mehmed Paša Sokolović podigao crkvu majci, koja nije prihvatila islam. Temelji nove crkve udaljeni su oko 700 metara od mjesta,na kojem je prema predanju, bila stara crkva a gdje se sada u trouglu nalaze tri nepristupačna stećka.

Osvećenje zemljišta, uz prisustvo nekoliko stotina stanovnika Rudog, obavili su sveštenici protojerej Goran Terzić, protojerej stavrofor Savo Bradonjić i jerej Vasilije Cvjetković.

Po rječima Gojka Topalovića,predsjednika Crkvene opštine Rudo, radovi na temeljima buduće crkve počinju odmah, ukoliko to dozvole vremenske prilike .

Ovdje napominjemo da je bliski srodnik (po predanju brat) Mehmed paše Sokolovića sv. Makarije Sokolović, godine 1557.obnovio Pećku patrijaršiju, vrativši joj samostalnost.

osvjestanje 1