Спомен обиљежје мајору Василију Луковићу

163

Стогодишњицу Првог светског рата, општине Чајетина, Рудо и Прибој обиљежиће подизањем спомен-обележја изгинулим српским војницима, на Цигли 21/ 22. августа 1914. На просторима ових општина вођено је више борби током 1914. Најкрвавије су биле на Црном врху и Цигли.

Спомен обиљежје биће подигнуто у рубном дијелу општине Чајетина (према Републици Српској), у мјесту Цигла на локацији Бијела глава, гдје је предводећи свој батаљон, храбро погинуо мајор Василије Луковић. У овим борбама, у одбрани Србије од аустроугарског освајача, за само два дана, уз мајора Луковића погинуло је 36,а рањен 71 војник, углавном из 4. кадровског пука Лимског одреда.

Активности на изградњи спомен обиљежја Цигла води Организациони одбор , чији су чланови: Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, председник ОО; Чланови: Рато Рајак, градоначелник општине Рудо; Лазар Рвовић, председник општине Прибој; Бојана Божанић,народни посланик; Арсен Ђурић, директор ТО Златибор; Милоје Рајовић, пред. скуп. општине Чајетина; Крсто Јањушевић, потпредседник општине Прибој; Велибор Ћировић, пред. скуп. општине Рудо; др Илија Мисаловић, научни сарадник; Боса Росић, муз. Саветник – етнолог у пензији; Радивоје Папић, муз. Саветник – проф. историје; Саво Дерикоњић, директор музеја Прибој; Владимир Митровић, вајар и сликар; Снежана Ђенић, директор библиотеке Чајетина; Љубомир Митровић и Милојко Весовић.

Почасни чланови Организационог одбора: Радољуб Ћосић, свештеник у пензији; Мирољуб Луковић, потомак мајора Василија Луковића, погинулог на Цигли; Милосав Ђенић, професор историје;

Чланови Иницијативног и Организационог одбора: Вукомир Божанић, Ђорђе Анџић и Миланко Бујић.

Према рјечима Велибора Ћировића, предсједника СО-Рудо и члана Организационог одбора, у склопу изградње спомен обиљежја је и изградња приступног пута Анџићи – Цигла, у дужини од око 15 километара. Општине Рудо и Прибој раде пут до границе са општином Чајетина а већи дио пута ради локална власт општине Чајетина, на својој територији. Радови насипања и ваљања пута се приводе крају као и радови на изградњи спомен обиљежја, довођења воде, уређења платоа и сл.