Плутајући отпад – заједничка брига

Drina_u_Visegradu_2

Заједничи проблем плутајућег отпада на ријекама Лим и Дрина,јуче је у Прибоју, окупио представнике општина Србије, Републике Српске и Црне Горе. Домаћин и организатор овог важног скупа био је предсједник општине Прибој г. Лазар Рвовић.

Састанку су присуствовали министар просторног уређења, грађевинарства и екологије Републике Српске гђа Сребренка Голић са сарадницима као и представници министарства просторног уређења Србије, Црне Горе, затим ппредставници општина Беране, Бијело Поље, Бајина Башта, Пријепоље, Прибој, Рудо и Вишеград. Састанку су присуствовали и представници ХЕ Вишеград, Бајина Башта и Потпећ.

Тема овог састанка била је – активности на рјешавању плутајућег отпада на ријекама Лим и Дрина, као и нелегалне депоније у приобалном појасу ових ријека и начини њиховог уклањања.

• На састанку су сагледани сви аспекти овог заиста озбиљног проблема и заузети следећи ставови:да свака општина на свом подручју идентификује све дивље депоније, са процјеном количине отпада и у наредном периоду ради на њиховом уклањању;
  • да се на ријекама поставе ланчанице (мреже) за прикупљање тог отпада и њиховог  даљег депоновања на легалне депоније.

Представници хидроелектрана изразили су спремност да финансијски подрже ову активност.

• да се на наредном састанку оформи координациони тим од представника свих општина, који би координисао активности везане за ову проблематику.

Ово је био први састанак на ову тему,а наредни је планиран за 07. 10. 2014. године.

otpad