О проблемима у области социјалне заштите

У склопу напора које ОСЦЕ чини на јачању капацитета у области социјалне заштите, те напора на успостављању регионалне сарадње и координације између Центара за социјални рад из Републике Српске а који се налазе у зони теренске канцеларије у Фочи, дана 29.10.2014. године одржан је други координациони састанак о актуелним проблемима у социјалној заштити.

Састанку су присуствовали предстваници Центара за социјални рад општина Вишеград, Рогатица, Чајниче, Ново Горажде, Фоча, Калиновик и Рудо.

Представници Центара изнијели су кратку презентацију текућих проблема у раду ових центара.

Констатовано је да се проблеми односе најчешће на:

-остваривање права на здравствено осигурање лица преко 65 година

-знатно повећање броја корисника права на додатак за помоћ и његу другог лица и проблеми у вези са примјеном Бартеловог теста

-недостатак подзаконских аката, који регулишу обавезе сродника и располагање имовином корисника

-незавршена база података

-проблеми у  сарадњи Центара и локалне власти

-недостак адекватних кадрова у Центрима

По свим наведеним проблемима уследили су одређени приједлози.

Извјештај о  одржаном састанку са закључцима и приједлозима, ОСЦЕ ће доставити надлежном Министарству.