Oktobar je mjesec knjige

U oktobru se, u Beogradu, održava tradicionalni Međunarodni sajam knjiga, jedan od najvećih sajmova te vrste u Evropi. Ovogodišnji 59. Sajam knjiga biće održan od 26. oktobra do 2. novembra, a očekivanja organizatora su da će, broj izlagača u odnosu na prošlu godinu (kada ih je bilo 897 -609 domaćih i 288 stranih) biti premašen.

Narodna biblioteka „Prosvjeta“ Rudo, ovoj manifestaciji, poklanja veliku pažnju a oktobar „mjesec knjige„ obilježava radno.

Užurbano se radi na realizaciji eletronske zavičajne biblioteke, a u pripremi   je i veb sajt, na kome će korisnici bibliotečkih usluga i zainteresovani građani, imati priliku da čitaju knjige zavičajnih pisaca i rijetkih izdanja, koje posjeduje ova biblioteka. Osim toga zvanična veb stranica biblioteke će pružati i informacije iz oblasti, koje obuhvata  svijet knjige  kao i opšta dešavanja u kulturi. U tom cilju nabavljen je jedan računar, za potrebe elektronske obrade knjiga i skener aparat.

Bilioteka se nedavno pojavila i kao izdavač knjiga: „Pjesme i crteži“ autora Radomira Jagodića, a kao suizdavač  sa beogradskom izdavačkom kućom „Armon“, objavila je knjigu „Ofanzivni  gornjodrinski front – Iz ljetopisa Rudog za 1914“, autora Predraga Ostojića, kojom je dala svoj doprinos u obilježavanju 100 godina Prvog svjetskog rata.

Ova knjiga imaće svoje promocije tokom mjeseca knjige u Priboju, Čajniču i Višegradu, a u okviru manifestacije „Vidakovićevi dani“ krajem novembra i u Rudom.

Svoje čitaoce biblioteka je, ove godine ,obradovala sa više od  500  novih naslova knjiga, a ovih dana se očekuje isporuka novih knjiga izdavačke kuća „Laguna“ .

Sajam knjiga biće prilika da biblioteka, svojim skromnim sredstvima, nabavi  neke od najaktuelnijih  stručnih izdanja, đačku lektiru i obnovi neka od sabranih djela kultnih srpskih pisaca.