Novo svjedočanstvo o istoriji Rudog

promoija

U petak 7. novembra 2014.godine, u maloj sali Doma kulture „Pivo Karamatijević“ u Priboju,održana je promocija knjige „Ofanzivni Gornjodrinski front – Iz ljetopisa Rudog za 1914.“, istoričara Predraga Ostojića.

O knjizi su govorili istoričari: Ratko Vukelić, recezent knjige, Nemanja Dević, saradnik Instituta za savremenu istoriju iz Beograda i autor.

Ova promocija je, prema riječima predsednika opštine Priboj, gospodina Lazara Rvovića organizovana u sklopu obilježavanja sto godina od Prvog svjetskog rata, a knjiga upravo govori o ratnim dešavanjima na prostoru opština Rudo i Priboj 1914.

Prisutne je ,na samom početku promocije, u ime opština Rudo i Priboj, pozdravio načelnik opštine Rudo, gospodin Rato Rajak, naglasivši važnost događaja obuhvaćenih ovom knjigom. Koristeći ovu priliku istakao je i dobru saradnju opština Rudo i Priboj u proteklom periodu.

Istoričar Ratko Vukelić naglasio je da je autor ovom knjigom dao veliki doprinos u objektivnom prikazivanju događaja iz Prvog svjetskog rata, posebno kada je u pitanju „Gornjedrinsko“ ratište 1914. Značaj ovog ratišta bio je veliki u toj mjeri da se slobodno može reći da je otpor srpsko-crnogorske vojske,na ovom dijelu fronta, dao nemjerljiv doprinos prvoj velikoj pobjedi srpske vojske na Ceru.

U svom izlaganju istoričar Nemanja Dević, govorio je o autorovom doprinosu rasvjetljavanju nekih istoriografskih nedoumica, vezanih za vojne operacije na ovom dijelu ratišta, posebno u onoj početnoj fazi od 3. avgusta, kada je oslobođeno Rudo pa do 14. avgusta, kada je austrougarska ofanziva na Gornjodrinskom frontu otpočela svom žestinom.