У сусрет Видаковићевим данима културе

hghuh

Овогодишња тродневна манифестација Четрнаести Видаковићеви дани у организацији општине Рудо, Ј. У. ЦКПД ”Просвјета“ Рудо, ОО ЦКПД „Просвјета“ Рудо, Телевизије Рудо и ЦОД „Луна“ званично почиње у петак 5. 12. 2014 у 18. 00 часова ликовном изложбом у галерији Рудо. На изложби ће бити представљени радови, инспирисани ликом и дјелом Милоша Видaкoвића, 12 младих ликовних стваралаца из 8 општина из Србије, Црне Горе и БиХ, које припадају „Дрина-Тара“ прекограничном региону.

Предвиђено је да се током отварања изложбе присутнима обрате: Радомир Рашо Јагодић, ликовни критичар, Предраг Марковић, Регионални координатор Дрина-Тара прекограничног региона, Светлана Вуковић, Извршна директорица ЦОД Луне и Илија Лучић, директор ЦКПД „Просвјета“ Рудо.

Након отварања изложбе и манифестације у 19. 00 часова ће почети Свечана Академија у којој ће учествовати Академик-књижевник Матија Бећковић, глумица Јелена Жигон уз пратњу Бојане Пековић умјетнице на народним инструментима, хор с. в. кнез Лазар Прибој, етно група „Просвјета“ Рудо, Слободан Савић испред главог одбор Српског културног друштва „Просвјета“ Републике Српске.

О манифестацији

Манифестација Видаковићеви дани покренута је 2000. године са жељом да се будући нараштаји подсјете на истакнуту младу личност рођену у Рудом (Штрпцима), која је током свог кратког живота оставила трага у историји. Милош Видаковић је био један од вођа књижевнога покољења Младе Босне, пјесник, критичар и преводилац с неколико европских језика. Умро је 2. октобра 1915. године у 24тој години живота, оставивши за собом књижевно дјело које, и ако фрагментарно, и данас свједочи о несумњивим потенцијалима овог писца.

Видаковићеви дани, имају своје посебно мјесто у развоју културе Рудог, те су као такви препознати и од стране владе Републике Српске, која је овај културни догађај уврстила у свој календар културних манифестација.

У наставку можете погледати тродневни програма манифестације Видаковићеви дани.

Програм манифестације Видаковићеви дани

Сатница Програм
Петак, 5.12.2014

18.00 h

19.00 h

Отварање изложбе слика ликовне радионице „Милош Видаковић“

Свечана  Академија

Учесници: Академик-књижевник Матија Бећковић, глумица Јелена Жигон уз пратњу Бојане Пековић умјетнице на народним инструментима, хор с.в. кнез Лазар Прибој, етно група „Просвјета“ Рудо, Слободан Савић испред главог одбор Српског културног друштва „Просвјета“ Републике Српске.

Субота, 6.12.2014

18.00 h

Књижевно вече

Учесници: Милица Бакрач , Слободан Ристовић, Миланко Боровчанин Ромсок, Јованка Стојчиновић , Зоран Недељковић и други.

У токи вечери уручиће се нагарде по литeралном конкурсу.

Промоција књига

Војислав Максимовић, Предраг Остојић, Радомир Рашо Јагодић

Недеља, 7.12.2014

Вече фолклора

Учесници: КУД „Романијска Луча“ Соколац“, КУД „Његош“ Сјеница, КУД „Просвјета“ Рудо.