U susret Vidakovićevim danima kulture

hghuh

Ovogodišnja trodnevna manifestacija Četrnaesti Vidakovićevi dani u organizaciji opštine Rudo, J. U. CKPD ”Prosvjeta“ Rudo, OO CKPD „Prosvjeta“ Rudo, Televizije Rudo i COD „Luna“ zvanično počinje u petak 5. 12. 2014 u 18. 00 časova likovnom izložbom u galeriji Rudo. Na izložbi će biti predstavljeni radovi, inspirisani likom i djelom Miloša Vidakovića, 12 mladih likovnih stvaralaca iz 8 opština iz Srbije, Crne Gore i BiH, koje pripadaju „Drina-Tara“ prekograničnom regionu.

Predviđeno je da se tokom otvaranja izložbe prisutnima obrate: Radomir Rašo Jagodić, likovni kritičar, Predrag Marković, Regionalni koordinator Drina-Tara prekograničnog regiona, Svetlana Vuković, Izvršna direktorica COD Lune i Ilija Lučić, direktor CKPD „Prosvjeta“ Rudo.

Nakon otvaranja izložbe i manifestacije u 19. 00 časova će početi Svečana Akademija u kojoj će učestvovati Akademik-književnik Matija Bećković, glumica Jelena Žigon uz pratnju Bojane Peković umjetnice na narodnim instrumentima, hor s. v. knez Lazar Priboj, etno grupa „Prosvjeta“ Rudo, Slobodan Savić ispred glavog odbor Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ Republike Srpske.

O manifestaciji

Manifestacija Vidakovićevi dani pokrenuta je 2000. godine sa željom da se budući naraštaji podsjete na istaknutu mladu ličnost rođenu u Rudom (Štrpcima), koja je tokom svog kratkog života ostavila traga u istoriji. Miloš Vidaković je bio jedan od vođa književnoga pokoljenja Mlade Bosne, pjesnik, kritičar i prevodilac s nekoliko evropskih jezika. Umro je 2. oktobra 1915. godine u 24toj godini života, ostavivši za sobom književno djelo koje, i ako fragmentarno, i danas svjedoči o nesumnjivim potencijalima ovog pisca.

Vidakovićevi dani, imaju svoje posebno mjesto u razvoju kulture Rudog, te su kao takvi prepoznati i od strane vlade Republike Srpske, koja je ovaj kulturni događaj uvrstila u svoj kalendar kulturnih manifestacija.

U nastavku možete pogledati trodnevni programa manifestacije Vidakovićevi dani.

Program manifestacije Vidakovićevi dani

Satnica Program
Petak, 5.12.2014

18.00 h

19.00 h

Otvaranje izložbe slika likovne radionice „Miloš Vidaković“

Svečana  Akademija

Učesnici: Akademik-književnik Matija Bećković, glumica Jelena Žigon uz pratnju Bojane Peković umjetnice na narodnim instrumentima, hor s.v. knez Lazar Priboj, etno grupa „Prosvjeta“ Rudo, Slobodan Savić ispred glavog odbor Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ Republike Srpske.

Subota, 6.12.2014

18.00 h

Književno veče

Učesnici: Milica Bakrač , Slobodan Ristović, Milanko Borovčanin Romsok, Jovanka Stojčinović , Zoran Nedeljković i drugi.

U toki večeri uručiće se nagarde po literalnom konkursu.

Promocija knjiga

Vojislav Maksimović, Predrag Ostojić, Radomir Rašo Jagodić

Nedelja, 7.12.2014

Veče folklora

Učesnici: KUD „Romanijska Luča“ Sokolac“, KUD „Njegoš“ Sjenica, KUD „Prosvjeta“ Rudo.