Večeras počinje manifestacija Vidakovićevi dani

eee

Akademska slikarka Marijana Ćurčić i akademski kipari Uroš Zvizdić i Filip Bralić uz podršku Julijane Stupić i Danijele Javorac, pripremiće galeriju Prosvjeta Rudo za večerašnju izložbu na kojoj će pored njihovih, biti izloženi i radovi drugih učesnika Likovne radionice „Miloš Vidaković“.

Likovna radionica „Miloš Vidaković“ organizuje se prvi put u sklopu tradicionalne manifestacije „Vidakovićevi dani“. Ovom aktivnošću, sadržaj manifestacije se obogaćuje, istovremeno pružajući priliku mladima da budu stvaraoci, kao što je to u svoje vrijeme bio i sam Miloš Vidaković. Na izložbi će biti predstavljeni radovi, inspirisani likom i djelom Miloša Vidakovića, 12 mladih likovnih stvaralaca iz 8 opština, iz Srbije, Crne Gore i BiH, koje pripadaju „Drina-Tara“ prekograničnom regionu.

Djela nastala u sklopu ove radionice biće poklonjena likovnoj galeriji Doma kulture Rudo i činiće likovni fond posvećen M. Vidakoviću.

Ova aktivnost je usmjerena u dva pravca, da narednih godina ova radionica preraste u likovnu koloniju u okviru koje će mladi likovni umjetnici stvarati djela inspirisana likom i djelom Miloša Vidakovića i u pravcu pokretanja inicijative da se formira fond za podršku mladim talentovanim ljudima iz Rudog. Projektne aktivnosti su podržane u okviru SWG projekta: „Pristup baziran na razvoju teritorije (ABD) na Zapadnom Balkanu-2 faza“, a finansirane od strane Evropske Unije.

Likovna izložba u galeriji Rudo počinje u petak 5. 12. 2014 u 18. 00 časova i sa njom će zvanično  biti otvoreni ovogodišnji Vidakovićevi dani koje zajedno organizuju opština Rudo, J U CKPD ”Prosvjeta“ Rudo, OO CKPD „Prosvjeta“ Rudo, Televizija Rudo i COD „Luna“.

Tokom otvaranja izložbe prisutnima će se obratiti: Radomir Rašo Jagodić, likovni kritičar, Predrag Marković, Regionalni koordinator Drina-Tara prekograničnog regiona, Svetlana Vuković, Izvršna direktorica COD Lune i Ilija Lučić, direktor CKPD „Prosvjeta“ Rudo.

Nakon otvaranja izložbe i manifestacije u 19. 00 časova će početi Svečana Akademija u kojoj će učestvovati Akademik-književnik Matija Bećković, glumica Jelena Žigon uz pratnju Bojane Peković umjetnice na narodnim instrumentima, hor Sv. knez Lazar Priboj, etno grupa „Prosvjeta“ Rudo, Slobodan Savić ispred glavog odbor Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ Republike Srpske.