Proizvodnja krastavaca-kornišona

Proizvodnja krastavaca-kornisona

U maloj sali Doma kulture u Rudom održana je prezentacije projekta Pokretanja proizvodnje krastavaca-kornišona.

Ova prezentacija i stručno savjetovanje sa potencijalnim proizvođačima sa područja opštine Rudo direktan je rezultat dobre saradnje dvije zadruge PZ „Uvac Rudo“ i PZ „Više-grad“ iz Višegrada.

Po riječima direktora „Voće prometa“ iz Zvornika, Fahrudina Delibajrića, koji je predstavio projekat, zainteresovani poljoprivrednici koji raspolažu sa zemljištem od najmanje jednog dunuma uz podršku u vidu stručne pomoći, sjemena, zaštitnog sredstva, otkupa i plasmana proizvoda, koju ova firma pruža mogu pokrenuti proizvodnju kornišona.

Kroz ovaj projekat pokušaće se uvezati i pokriti Gornje-Drinska regija, a s obzirom na uslove koji se nude, očekuju da će se u prvoj fazi za proizvodnju krastavaca-kornišona opredjeliti oko stopedeset domaćinstava iz ove regije.

Proizvodnja krastavaca-kornisona 2

Tokom prezentacije naglašeno je da proizvodnja nije previše zahtjevna, ali da je neophodan angažman nekoliko članova porodice, kako bi se ostvario prinos između četiri i desetak tona po dunumu a prvi plodovi pristižu već nakon četrdesed dana od sjetve, nakon čega je neophopdna svakodnevna berba.

Ova firma obezbjeđuje kompletan plasman proizvedene količine i to tako što jedan dio prerađuje u fabrici, a višak izvozi na Evropsko tržište. Otkupne cijene ugovaraju se prije sjetve.

Svi zaintersovani sa područja opštine Rudo za proizvodnju krastavca-kornišona treba da se jave direktno u prostorije PZ „Uvac Rudo“ ili na telefone: 058/730 262 i 065/064 596 do 25. februara 2015. godine.