Opština Rudo u projektu „Podrinje“

projekat_podrinje2

U ponedeljak 15. juna u Užicu je održana konstitutivna sjednica Savjeta korisnika i Radne grupe projekta „Podrinje“. Pored gradonačelnika, načelnika, predsjednika i predstavnika podrinjskih opština Republike Srpske i Republike Srbije događaju su prisustvovali ministar za privredu u vladi Srbije Željko Sertić i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju u vladi Republike Srpske Zlatan Klokić.

Projekat „Podrinje“ predstavlja zajednički, prevashodno privrednog karaktera, projekat dvije Vlade koji nosi ime po regiji koja obuhvata 31 opštinu sa obje strane Drine. Iz Republike Srpske 15: Rogatica, Bijeljina, Lopare, Ugljevik, Zvornik, Bratunac, Vlasenica, Han Pijesak, Milići, Srebrenica, Višegrad, Rudo, Foča, Novo Goražde i Šekovići; a iz Srbije 16: Šid, Sremska Mitrovica, Bogatić, Šabac, Loznica, Mali Zvornik, Krupanj, Valjevo, Osečina, Ljubovija, Kosjerić, Bajina Bašta, Užice, Čajetina, Koceljeva i Priboj. Takođe u Savjet su ušle i dvije područne privredne komore iz Republike Srpske – Bijeljina i Istočno Sarajevo, i tri regionalne komore iz Srbije – Sremska, Valjevo i Užice.

Rezultati zajedničke studije koji su predstavljeni na konstitutivnoj sjednici govore da u ovoj regiji živi više od 983. 000 stanovnika i da ima 58. 000 privrednih subjekata sa 180. 000 zaposlenih radnika, koji mogu biti okosnica privrednog razvoja.

Projekat predviđa mogućnost realizacije zajedničkih aktivnosti i saradnje u oblasti infrastrukture, poljoprivrede, turizma, energetike, zaštite životne sredine, zdravstva, kulture i dr.

U uvodnom izlaganju direktor programa Mlađen Cicović, je rekao da je program rezultat izražene političke volje za većim povezivanjem, privrednom i institucionalnom saradnjom Republike Srpske i Republike Srbije, na osnovu čega je i usvojena Platforma za razradu i realizaciju projekta „Podrinje“. On je takođe istakao da je ideja da se započne sa realizacijom ovog projekta bazirana na tome da postoji veliki potencijal rijeke Drine sa jedne strane i nedovoljno iskorištene mogućnosti za saradnju u široj regiji sa druge strane, te da bi jedan ovakav projekat trebao doprinijeti boljem životu i razvoju opština s obje strane Drine.

Tokom sjednice je najavljeno je da će do oktobra biti napravljen Akcioni plan koji će usvojiti obe vlade a da će se sa njegovom realizacijom početi 2016. godine, kada će biti i budžetiran. S obzirom, da je cio projekat osmišljen i razvijan u duhu evropskih integracija, te da je baziran na evropskim principima prekogranične saradnje očekuje se da će se pojedini projekti moći finansirati i iz fondova EU. Istaknuto je da je projekat otvoren za druge zainteresovane opštine i gradove Srbije i Bosne i Hercegovine.

Osnov za pokretanje projekta „Podrinje“ bio je Sporazum o uspostavljanju specijalnih i paralelnih odnosa između Republike Srpske i Srbije koji je potpisan 2006. godine.

Na konstitutivnoj sjednici projekta „Podrinje“ usvojen je još Poslovnik o radu Savjeta projekta, izabran predsjednik i potpredsjednik, a prezentovan je i nacrt Programa razvoja Podrinja i plan budućih aktivnosti Savjeta korisnika.

projekat_podrinje6