Сабор традиције Златиборског краја „Јабланица 2015“ – Катран дани

jablanica

Поводом традиционалног сабора Златиборског краја који се организује у Јабланици, општина Чајетина одржан је културно-умјетнички програм у оквиру којег су наступили: КУД „Гружа“ из Кнића, КУД „Златибор“ из Чајетине,  КУД „Просвјета“ из Рудог,  женска етно група „Просвјета“ из Рудог и мушка етно група „Гружа“ из Кнића.

Поред културно-умјетничког програма, посјетиоци ове манифестације могли су уживати и у старим такмичарским дисциплинама као што су: скок у даљ из места, бацање камена с рамена, превлачење кличка, ручно престругивање тестером кладаре, превлачење конопца и др.

Посебна занимљивост овог догађаје јесте била демонстрација печења катрана на традиционалан начин, онако како су наши дједови радили вјековима уназад.

На овој манифестацији Руђанским фолклорцима уручена је захвалница за његовање народне традиције и обичаја.

katranica