Sabor tradicije Zlatiborskog kraja „Jablanica 2015“ – Katran dani

jablanica

Povodom tradicionalnog sabora Zlatiborskog kraja koji se organizuje u Jablanici, opština Čajetina održan je kulturno-umjetnički program u okviru kojeg su nastupili: KUD „Gruža“ iz Knića, KUD „Zlatibor“ iz Čajetine,  KUD „Prosvjeta“ iz Rudog,  ženska etno grupa „Prosvjeta“ iz Rudog i muška etno grupa „Gruža“ iz Knića.

Pored kulturno-umjetničkog programa, posjetioci ove manifestacije mogli su uživati i u starim takmičarskim disciplinama kao što su: skok u dalj iz mesta, bacanje kamena s ramena, prevlačenje klička, ručno prestrugivanje testerom kladare, prevlačenje konopca i dr.

Posebna zanimljivost ovog događaje jeste bila demonstracija pečenja katrana na tradicionalan način, onako kako su naši djedovi radili vjekovima unazad.

Na ovoj manifestaciji Ruđanskim folklorcima uručena je zahvalnica za njegovanje narodne tradicije i običaja.

katranica