Predstavnici Mrkonjić Grada i Teslića u posjeti Opštini Rudo

U organizaciji IRBRS-a, a u okviru završne faze projekta „Limska dolina u crvenom zlatu“, Opštinu Rudo su u srijedu, 15.07.2015. godine posjetili predstavnici opština Mrkonjić Grad i Teslić i predstavnici Projektnog tima IRBRS.

Cilj posjete bila je razmjena iskustva u organizovanju i podršci malinarskoj proizvodnji. Opština Rudo uspješnom realizacijom projekta „Limska dolina u crvenom zlatu“ pokazala se kao primjer dobre prakse koji može ponuditi drugima korisne savjete i informacije. Tokom posjete obavljeni su razgovori sa predstavnicima lokalne uprave, PZ Zadruge „Uvac-Rudo“ i sa Udruženjem malinara „Malina“ Rudo.

IMG_2892

Sa Načelnikom Opštine Rudo Ratom Rajakom, razgovarali su o iskustvima Opštine Rudo u razvoju malinarske proizvodnje i naporima  lokalne zajednice u stvaranju stimulativnog održivog rasta i razvoja malinarstva na prostoru opštine Rudo.

Udruženje uzgajivača maline „Malina“ Rudo predstavili su svoja iskustva u procesu udruživanja proizvođača i iznalaženju efikasnog modela povezivanja i organizovanja malinara. Od predstavnika PZ „Uvac“ Rudo gosti su saznali  više o  proizvodnji maline, rizicima i načinu njihovog otklanjanjanja i o značaju kontinuirane obuke proizvođača i unapređivanja proizvodnje. Pored navedenog obišli su još i rasadnik i razgovarali o proizvodnji sadnog materijala, uticaju kvaliteta sadnica na rezultate i dugoročnu održivost proizvodnje u malinarstvu i o stanju i perspektivi domaćeg tržišta sadnog materijala a  potom su obišli hladnjaču i malinjake u Starom Rudom.

IMG_2890