Završene Petrovdanske svečanosti

zavrsne1

U četvrtak u okviru svečanosti na Trgu slobode nastupile su rok grupe: „Kulturni centar“ Pale i „Paranoid“ Rudo, a u petak  u velikoj sali Doma kulture „Prosvjeta“ odigrana je pozorišna melodrama pod nazivom „ART“ Jasmine Reza u režiji Ljiljane Jovanović.

U subotu je održana promocija knjige „Preci i potomci“ Gorana Kikovića, pomen plemenskom kapetanu Stevanu Marniću i 4. Revijalna međunarodna smotra folklora.

zavrsne2

Na 4. revijalnoj međunarodnoj smotri folklora – Rudo 2015. učestvovala su Kulturno umjetnička društva iz Crne Gore: „Piva“ iz Plužana, „Vesna“ iz Mojkovca, Kulturno umjetnička društva iz Srbije: „Zlatibor“ iz Čajetine, „Fabrika veznog alata Čačak“ iz Čačka, „Kolo“ iz Zrenjanina i Kulturno umjetnička društva iz BiH: „Sveti Đorđe“ iz Novog Goražda i KUD „Prosvjeta“ Rudo folklorne sekcije Bijelo Brdo i Štrpci. Smotra je održana u sportskoj dvorani Rudo a manifestaciju je otvorio načelnik Opštine Rudo, Rato Rajak.petrovdan1

Petrovdanske svečanosti su završene u nedelju svečanom sjednicom SO Rudo sa akademijom koja je održana u svečanoj sali Doma kulture „Prosvjeta“ Rudo uz tradicionalno polaganje vijenaca i paljenje svijeća na spomen obilježju.

Svečana akademija je započeta intonacijom himne Republike Srpske a potom himnom „Bože pravde“. Načelnik Opštine Rudo Rato Rajak prigodnim govorom otvorio je svečanu akademiju i sjednicu a proto-stavrofor Savo Bradonjić u Petrovdanskoj besjedi govorio je o poruci Petrovdana.

U svečanosti su učestvovali: Hor Sv. Knez Lazar iz Priboja, frulaš Draško Spasojević i članovi ženske etno grupe „Prosvjeta“ Rudo.

Načelnik opštine Rudo Rato Rajak tom prilikom uručio je poklone i opštinske stipendije Andrei Stanišić, đaku generacije OŠ „Boško Buha“ iz Štrbaca, Bojani Rađen đaku generacije OŠ „Rudo“ i đacima generacije iz SŠC Rudo Vladimiru Čolakoviću i Srđanu Pjevčeviću. U hotelu Komsar Rudo (Comsar Rudo) upriličeno je lomljenje kolača i svečani ručak.

zavrsne

petrovdan