Uzgoj i berba kornišona u Rudom

PZ „Uvac-Rudo“ je ove godine, pored proizvodnje maline, uspjela organizovati uzgoj i otkup kornišona na prostoru opštine Rudo.

Zadruga je u saradnji sa Voćar prometom iz Zvornika i Agronom iz Živinica, koji su dio Adriatik grupe iz Beča, podijelila 114.700 sadnica kornišona, zajedno sa drugim potrebnim materijalom, koji su zasađeni na površini od oko 4 ha na prostoru opštine Rudo.

Trenutno traje berba i otkup kornišona. Po riječima Nenada Ljubojevića, direktora PZ „Uvac-Rudo“, do sada je otkupljeno ukupno 30 tona kornišona, i Rudo prednjači u odnosu na druge gradove Istočne BiH koji su kao i mi započeli proizvodnju kornišona.

Berba i otkup traju uz manji problem.  Usled visokih vrućina pojavila se tkz. „ uglasta pjegavost“. Stručni tim je već obišao teren i obezbjedio odgovarajuće preparete koji bi trebalo da savladaju ovu bolest i spriječe veću štetu.

Proizvođači su zadovoljni dosadašnjom berbom. Prinos je dobar, pa je potrebno raditi u dvije smjene. Marija Stikić zajedno sa sestrom i mamom bere u terminu od 5.00  do 8.00 časova i od 18.00 do 21.00 čas. Ona kaže da ima puno da se radi, ali da se isplati.

Marijina porodica je na 1 dunumu zasadila  3000 sadnica, od kojih će, prema procjeni agronoma, imati prinos od  6 do 7 tona.