Udruženje „Kolo Srpskih Sestara“ proslavilo Krsnu slavu – Pokrov Presvete Bogorodice

kolo srpskih sestara

Udruženje Kolo srpskih sestara Rudo, osnovano je pri Crkvenoj opštini Rudo 8. marta 1993. godine. Udruženje je tada brojalo 91 članicu, a prva predsjednica bila je prof. Nada Narandžić i duhovnik protojerej-stavrofor Novica Janjić.

Od svog osnivanja pa sve do danas, ovo Udruženje već 22 godine djeluje i radi bez prestanka. Danas KSS broji oko 50 članica, od kojih je 30 aktivnih a 20 se uključuje po potrebi. Predsjednica je Mirjana Šimšić a duhovnik je otac Goran Terzić. Članstvo je raznoliko po starosnoj i obrazovnoj strukturi.

Rad KSS se temelji na dobrotvornim i humanitarnim aktivnostima koje uključuju prikupljanje novčane pomoći, hrane i namirnica za najugroženije porodice, pojedince i bolesna lica u gradu i selima koja pripadaju Crkvenoj opštini Rudo.

KSS za velike pravoslavne praznike Božić i Vaskrs organizuje humanitarne akcije prikupljanja životnih namirnica koje tom prilikom lično uručuje starim osobama i licima sa posebnim potrebama. Akcije se sprovode u saradnji sa Centrom za socijalni rad Rudo i Crvenim krstom oo Rudo sa kojima ima odličnu saradnju.

Pored akcija koje samostalno inicira i vodi, udruženje učestvuje i u drugim humanitarnim akcijama koje se organizuju u opštini i šire, pa je tako učestvovalo i u akciji pomoći poplavljenim i ugroženim područjima tokom prošlogodišnjih poplava.

Do sada je realizovan veliki broj akcija a među poslednjom je organizacija proslave 100 godina od postojanja Hrama sv. Apostola Petra i Pavla u Rudom kao i u akciji postavke temelja crkve u Sokolovićima. U akciji, proslave 100 godina od postojanja Hrama, učestvovalo je oko 209 žena koje su pored pripreme proslave i novčano podržale ovu akciju.

Pored humanitarnih aktivnosti, KSS organizue i ekskurzije za svoje članstvo. Poslednja je organizovana 2012. godine kada su išli u obilazak manastira Đunis kod Kruševca.

Zbog svog izuzetnog doprinosa, Udruženje je 2012. godine odlikovano Gramatom mitropolita Dabrobosanskog Nikolaja.

Pokrov Presvete Bogorodice je krsna slava Kola Srpskih sestara crkvene opštine Rudo, koja se proslavlja 14. oktobra.

I ove godine je u srijedu 14. Oktobra u crkvi u Rudom uz prisustvo velikog broja članica KSS, vjernika i sveštenika Gorana Terzića, Sava Bradonjića i Vasilija Cvjetkovića proslavljena crkvena slava uz lomljenje slavskog kolača i Svetu Liturgiju.

Tom prilikom, članice su ispred crkve priredile bogatu trpezu i sprovele humanitarnu akciju tokom koje je podjeljeno 27 paketa hrane i osnovnih životnih namirnica najugroženijim porodicama, djeci sa posebnim potrebama, djeci u starateljskim porodicama i dr. ugroženim pojedincima.

srpske sestre

kolo srpskih