Izazovi u razvoju inkluzivnih škola: Pozitivna uloga zajednice

osce

Juče je u Mostaru, pod pokroviteljstvom predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr Dragana Čovića a u organizaciji OSCE-a održan sastanak na kome su predstavljeni pozitivni primjeri lokalnih zajednica koje rade na tome da škole budu inkluzivnije i otvorenije.

Dr Čović je u svom uvodnom izlaganju naglasio važnost inkluzije u obrazovanju, koja ima za cilj da omogući da škole postanu osjetljivije na sve razlike i da omogući sticanje znanja i vještina za djecu i mlade na jednak način. Takođe dao je podršku svim budućim projektima koji će doprinijeti razvoju inkluzivnih škola širom Bosne i Hercegovine.

Na sastanku su učestvovali ministri obrazovanja, načelnici opšina i direktori škola iz nekoliko kantona i Republike Srpske.

Kao pozitivani primjeri na sastanku su posebno istaknute opštine Rudo i Žepče i data im je riječ da upoznaju ostale učesnike sa svojim iskustvom.

Tokom sastanka razgovaralo se i o načinima unapređenja saradnje između institucija obrazovanja i predstavnika lokalnih zajednice.

U svom završnom obraćanju šef Misije OEBS-a u BiH ambasador Džonatan Mur još jednom je istakao pozitivan primjer opštine Rudo.

OSCE1