In memoriam: Esad Kreho (1940-2015)

Esad-Kreho

U subotu, 19. decembra u 75. godini života, posle kraće bolesti, umro je Esad Kreho, legenda Ruđanskog folklora.

Esad Kreho je svoj radni vijek proveo je u Fabrici automobila Priboj i u Domu zdravlja Rudo, a 2003. godine je penzionisan.

Folklorom je počeo da se bavi daleke 1947. godine, kada je kao 7. godišnji dječak počeo da igra u KUD-u „Mladost“ iz Rudog.

Od tada, pa sve do kraja svog života, nije prestao da se bavi folklorom kao igrač i kao koreograf, ostvarivši bogatu folklornu karijeru i ostavivši neizbrisiv trag u kulturnom i sportskom životu opštine Rudo.

Bogat koreografski opus ostvario je u KUD-ovima „Mladost“, „Debeljača“, „Kovačica“ i „Prosvjeta“. Esad Kreho će ostati posebno upamćen po igri „Vranjanska svita“ koja predstavlja njegovo posebno autorsko djelo.

Tokom svog života ostvario je zavidan uspjeh, ali se posebno izdvaja nastup 1987. godine, kada je KUD „Mladost“ predstavljao tadašnju Jugoslaviju na svjetskom festivalu folklora u Španiji.

Pored uspjeha na polju folklora ostvario je i značajne rezultate u sportu. Sportsku karijeru je započeo kao atletičar u Atletskom klubu „FAP“ iz Priboja i kao vrsan golman FK „Rudo“ čije su poznate odbrane i parade pamtili svi navijači FK „Rudo“.

Esad Kreho je 2010. godine dobitnik plakete opštine Rudo za zasluge u kulturi i sportu.

Sahrana Esada Kreha obavljena je u nedelju 20. decembra na gradskom groblju u Rudom uz prisustvo velikog broja građana, koji su došli da mu odaju počast i da poslednji put isprate ovog velikog čovjeka.

Esad