Održani 15. Vidakovićevi dani kulture u Rudom

manifestacija

Petnaesti Vidakovićevi dani kulture 2015. otvoreni su izložbom slika  likovne kolonije iz Knića „Gružanska jesen 2015.“

Izložbu je otvorio likovni kritičar Radomir Rašo Jagodić, a u ime delegacije iz Knića posjetioce izložbe je pozdravio direktor Centra za kulturu, turizam i sport Aleksandar Radosavljević.

Posjetioci izložbe mogli su uživati u opusu od 20 ulja na platnu sa motivima pejzaža i mrtve prirode.

Nakon izložbe u velikoj sali Doma kulture „Prosvjeta“ Rudo pjesnički čas upriličio je najveći dječiji pjesnik Ljubivoje Ršumović otvorivši svečanost himnom „Djeca su ukras svijeta“.

Svečanu akademiju posvećenu Milošu Vidakoviću otvorio je načelnik opštine Rudo Rato Rajak, a himnu „Prosvjete“ Alekse Šantića govorila je Isidora Ćiković.

Prisutne je pozdravio i predsjednik Srpskog prosvjetnog kulturnog društva „Prosvjeta“ Republike Srpske Slobodan Savić.

Centralni gosti 15. Vidakovićevih dana kulture bili su dramska umjetnica Ivana Žigon, koja je govorila stihove Miloša Vidakovića i pjesnik Ljubivoje Ršumović koji je govorio „Slovo u slavu prilježnog pjesmotvorca Miloša Vidakivića“.

Pored njih u programu su učestvovali i crkveni hor iz Prijepolja „Sv. kralj Vladislav“ pod dirigentskom palicom Iskrice Radonjić, etno grupa iz Foče i etno grupa „Prosvjeta“ iz Rudo.

Predsjednica žirija Marijana Despić-Mićević saopštila je rezultate književnog konkursa „Vidakovićevi dani“, koji je ove godine održan po 4. put u okviru manifestacije.

Prva nagrada književnog konkursa dodjeljena je Ljubici Minić iz Priboja, Srbija.

Na kraju manifestacije direktor CKPD „Prosvjeta“ Ilija Lučić  uručio je svim učesnicima plaketu Miloša Vidakovića, kao i poklon slike Ivani Žigon i Ljubivoju Ršumoviću.

Rsumovic

Zigon