Одиграна премијера представе „Писмо мајци“

У Дому културе у Рудом изведена је премијера представе „Писмо мајци“.

Представа је рађена по тексту Јоване Остојић, студента четврте године Српске књижевност и језика у Београду која се по први пут нашла у улози сценаристе, режисера и координатора представе.

У врло кратком року, од два дана, представу су припремили и у истој дебитовали као глумци Драшко Спасојевић и Стефан Радичевић, у улози војника и Кристина Токовић која је у представи играла мајку.

Према ријечима Јоване Остојић, представа је припремљена без стручне помоћи и средстава, а уз смјех је истакла, да су тек након што је представа завршена, постали свјесни да нису вјежбали одјаву.

Сценографија је импровизована од старих ствари, које су актери представе, прикупили по двориштима и у кућама.

Јована је била изненађена бројем посјетилаца, који су испунили велику салу Дома културе. Иако су прије почетка представе вриједно доставили позиве, лијепили плакате и поставили обавјештење на друштвеним мрежама нису очекивали толики одзив.

Представа је монодрама која говори о рањеном војнику  који на ратишту пише писмо мајци, описујући страхоте и пакао и жалећи што је оставио мајку саму.

12605337_166359687067411_5326146350826998232_o

Овом представом, њени актери, припадници генерације рођене током рата, одали су почаст свима онима, који се из рата никад нису вратили кући.

Иако се радило о импровизацији, представа је била право позоришно освежење у нашем граду, што је потврдио дуг и гласан аплауз публике, као и то да многи у публици нису остали равнодушни након одригране представе. Неки су са сузама у очима дочекали крај, а неки су били видно изненађени садржајем представе.

На ову констатацију, она је потврдила да је занимају ратне теме, а потом у шали додала: „Да вјерујем у реинкарнацију, сигурно бих помислила да се неки умрли војник реинкарнирао у мени“.

Након успјешно изведене представе, увидјели су да имају потенцијал и жељу да га искористе.  Како каже: “Расположени смо за рад“. Још увијек су сви под јаким утисцима, пуни ентузијазма па нове идеје саме надолазе.

У плану им је да ову представу изведу и у сусједним општинама, што ће покушати ускладити са својим обавезама пошто су Стефан Радичевић и Јована Остојић студенти, Драшко Спасојевић је завршио Криминалистику а Кристина Токовић је IV година Гимназије у Рудом.