Odigrana premijera predstave „Pismo majci“

U Domu kulture u Rudom izvedena je premijera predstave „Pismo majci“.

Predstava je rađena po tekstu Jovane Ostojić, studenta četvrte godine Srpske književnost i jezika u Beogradu koja se po prvi put našla u ulozi scenariste, režisera i koordinatora predstave.

U vrlo kratkom roku, od dva dana, predstavu su pripremili i u istoj debitovali kao glumci Draško Spasojević i Stefan Radičević, u ulozi vojnika i Kristina Toković koja je u predstavi igrala majku.

Prema riječima Jovane Ostojić, predstava je pripremljena bez stručne pomoći i sredstava, a uz smjeh je istakla, da su tek nakon što je predstava završena, postali svjesni da nisu vježbali odjavu.

Scenografija je improvizovana od starih stvari, koje su akteri predstave, prikupili po dvorištima i u kućama.

Jovana je bila iznenađena brojem posjetilaca, koji su ispunili veliku salu Doma kulture. Iako su prije početka predstave vrijedno dostavili pozive, lijepili plakate i postavili obavještenje na društvenim mrežama nisu očekivali toliki odziv.

Predstava je monodrama koja govori o ranjenom vojniku  koji na ratištu piše pismo majci, opisujući strahote i pakao i žaleći što je ostavio majku samu.

12605337_166359687067411_5326146350826998232_o

Ovom predstavom, njeni akteri, pripadnici generacije rođene tokom rata, odali su počast svima onima, koji se iz rata nikad nisu vratili kući.

Iako se radilo o improvizaciji, predstava je bila pravo pozorišno osveženje u našem gradu, što je potvrdio dug i glasan aplauz publike, kao i to da mnogi u publici nisu ostali ravnodušni nakon odrigrane predstave. Neki su sa suzama u očima dočekali kraj, a neki su bili vidno iznenađeni sadržajem predstave.

Na ovu konstataciju, ona je potvrdila da je zanimaju ratne teme, a potom u šali dodala: „Da vjerujem u reinkarnaciju, sigurno bih pomislila da se neki umrli vojnik reinkarnirao u meni“.

Nakon uspješno izvedene predstave, uvidjeli su da imaju potencijal i želju da ga iskoriste.  Kako kaže: “Raspoloženi smo za rad“. Još uvijek su svi pod jakim utiscima, puni entuzijazma pa nove ideje same nadolaze.

U planu im je da ovu predstavu izvedu i u susjednim opštinama, što će pokušati uskladiti sa svojim obavezama pošto su Stefan Radičević i Jovana Ostojić studenti, Draško Spasojević je završio Kriminalistiku a Kristina Toković je IV godina Gimnazije u Rudom.