Ruđani na obilježavanju 70 godina od kolonizacije Vojvodine

Prijemom zvanica u Gradskoj kući od strane gradonačelnika Zrenjanina Čedomira Janjića, svečanom akademijom u Narodnom pozorištu „Toša Jovanović“ i potom druženjem domaćina i gostiju u hotelu „Vojvodina“, u subotu 5.03.2016. godine u Zrenjaninu je obilježeno sedam decenija od kolonizacije i doseljavanja nakon Drugog svjetskog rata.

AkademijaKolonizacija_5

U Vojvodinu kolonizacijom od 1945. do 1948. godine naselilo se oko 230.000 lica, a oblast predviđena za naseljavanje kolonista iz Bosne i Hercegovine obuhvatala je 38 naselja, u kojima su do tada uglavnom živjele Podunavske Švabe. Doseljenicima je podjeljeno 668.000 hektara obradive zemlje.

Proslavu je organizovalo Udruženje Hercegovaca, potomaka i prijatelja Hercegovine, čiji je predsjednik Uroš Milojević mnogo puta isticao da ovdašnji živalj, koji potiče iz Hercegovine, ima dva zavičaja, da poštuje svoje pretke, ali da svom potomstvu svija gnijezdo ovdje, u Banatu.

Svečana akademija održana je u prepunoj sali zrenjaninskog pozorišta, u prisustvu čelnika Srednjebanatskog okruga i Grada Zrenjanina, sveštenstva Srpske pravoslavne crkve, gostiju iz opština iz Republike Srpske, predstavnika Vojske Srbije i drugih zvanica. U programu Akademije, čiju je režiju potpisala Jasmina Stojiljković, učestvovali su eminentni dramski umjetnici predvođeni glumcem i rediteljem Draganom Bjelogrlićem, istoričar dr Milan Micić, pjesnik Pero Zubac, književnik Uglješa Šajtinac i publicista Stevan Bugarski.

Ispred opštine Rudo, a na poziv gradonačelnika Zrenjanina proslavi su prisustvovali Ilija Arsić i Draško Spasojević ispred CKPD „Prosvjeta“ Rudo i Mitar Vidaković zamjenik načelnika opštine Rudo.

Predstavnici opštine iskoristili su priliku da sa privrednicima porijeklom iz Rudog razgovaraju o privrednoj i kulturnoj saradnji.

Održan je sastanak i sa predstavnicima mjesne zajednice Lazarevo. Prije tri godine opština Rudo je donacijom pomogla izgradnju pravoslavne crkve u Lazarevu.

Doseljenici iz Rudog u najvećem broju naselili su područja oko Lazareva i Stajićeva.