Saradnja malinara iz Višegrada i Rudog

U petak 15. aprila u okviru projekta „Programsko upravljanje u službi crvenog zlata“ održan je novi ciklus predavanja na kojem su, pored malinara iz Rudog,  prisustvovali i malinari iz Višegrada.

Stručno predavanje na temu „Uzgoj i zaštita maline“, održao je dr Aleksandar Leposavić, naučni saradnik sa Instituta za voćarstvo iz Čačka a na temu  „Tržišni trendovi za malinu“,  dipl. inž. poljoprivrede Boris Tadić.

IMG_0152

Cilj pokaznog predavanja je upoznavanje malinara o procesima postupanja i korišćenja agrotehničkih mjera, i zaštite kroz programsko upravljanje, u svrhu  ostvarivanja  većih prinosa i samim tim većih prihoda.

Sinergijom više aktivnosti, realizovana je i posjeta malinara iz Višegrada, koja je imala za cilj prenos dobre prakse iz Rudog i razmjene iskustva između malinara. Gosti su pored učešća na predavanjima posjetili i Poljoprivrednu zadrugu „Rudo –Uvac“ putem koje je obezbjeđena programska logistička podrška poljoprivrednim proizvođačima.

Učesnici su posjetili Poljoprivrednu zadrugu „Uvac-Rudo“ na lokaciji hladnjače gdje im je predstavljen proces organizovanja, upravljanja i finansijska održivost hladnjače, kao i organizacija i vođenje radnih procesa kao što su prijem, sortiranje i skladištenje maline. Korisnici projekta su sa domaćinima obišli matični zasad malina i razgovarali o procesu uzgoja maline.

IMG_0159

Projekat „Programsko upravljanje u službi crvenog zlata“ podržan je kroz grant Finansijskog mehanizma za podršku projektima integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj i opštine Rudo.

Finansijski mehanizam je uspostavljen kroz zajedničku inicijativu Ministarstva finansija Republike Srpske, Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Investiciono-razvojne banke Republike Srpske (IRBRS), Ambasade Švajcarske i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 124.967 KM,  od čega je 99.974 KM obezbjeđeno iz Finansijskog mehanizam.