Брзим замрзавањем до извоза висококвалитетних малина из Рудог

Почела изградња тунела за брзо замрзавање на хладњачи Увац у Рудом

Произвођачи малина у Рудом добит ће могућност да осигурају висок квалитет малина, неопходан за пласман на инострано тржиште, након завршетка радова на доградњи тунела за брзо замрзавање на Хладњачи Увац у Рудом, који су почели у јуну. Изградња тунела за брзо замрзавање реализује се у оквиру пројекта „Програмско управљање у служби црвеног злата“, који је подржан путем гранта Финансијског механизма за подршку пројектима интегрисаног и одрживог локалног развоја у Републици Српској и општине Рудо. Укупна вриједност пројекта износи 124.967 КМ,  од чега је 99.974 КМ обезбјеђено из средстава Финансијског механизма. Финансијски механизам је успостављен као заједничка иницијатива Министарства финансија Републике Српске, Министарства управе и локалне самоуправе Републике Српске, Инвестиционо-развојне банке Републике Српске (ИРБРС), Амбасаде Швајцарске и Развојног програма Уједињених нација (УНДП) у БиХ.

„За адекватно складиштење, које обезбјеђује очување квалитета рода малине , неопходно је брзо, такозвано шок замрзавање које се користи код преласка из једне у другу фазу стања рода малине.  Шок замрзавање је важно, посебно за јагодасто воће, које је подложно кварењу у кратком временском року. Без шок замрзавања није могуће сачувати неопходни квалитет малине за пласман на инострано тржиште,“ рекла је Јелена Кузмановић Шалипур, пројект менаџерица.

Са развојем малинарства,  ширењем засада малине на територији општине Рудо и унапређењем производње путем  програмског управљања, Хладњача Увац постојећим капацитетом није у могућности да одговори новим захтјевима у погледу брзог замрзавања, а посебно  када је берба малине у пуном јеку. Како би отклонили настали проблем,  у оквиру  пројекат „Програмско управљање у служби црвеног злата“ предвиђено је и проширивање расхладног простора хладњаче за брзо замрзавање кроз набавку опреме и изградњу тунела капацитета од четири тоне за 12 сати хлађења. Инсталирањем тунела на Хладњачи Увац у Рудом, која је у власништву ПЗ „Увац-Рудо“ и општине Рудо, биће отклоњено тзв. уско грло и омогућено да се заокружи процес производње и пласмана малина, уз очување квалитета рода малине.