Brzim zamrzavanjem do izvoza visokokvalitetnih malina iz Rudog

Počela izgradnja tunela za brzo zamrzavanje na hladnjači Uvac u Rudom

Proizvođači malina u Rudom dobit će mogućnost da osiguraju visok kvalitet malina, neophodan za plasman na inostrano tržište, nakon završetka radova na dogradnji tunela za brzo zamrzavanje na Hladnjači Uvac u Rudom, koji su počeli u junu. Izgradnja tunela za brzo zamrzavanje realizuje se u okviru projekta „Programsko upravljanje u službi crvenog zlata“, koji je podržan putem granta Finansijskog mehanizma za podršku projektima integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj i opštine Rudo. Ukupna vrijednost projekta iznosi 124.967 KM,  od čega je 99.974 KM obezbjeđeno iz sredstava Finansijskog mehanizma. Finansijski mehanizam je uspostavljen kao zajednička inicijativa Ministarstva finansija Republike Srpske, Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Investiciono-razvojne banke Republike Srpske (IRBRS), Ambasade Švajcarske i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.

„Za adekvatno skladištenje, koje obezbjeđuje očuvanje kvaliteta roda maline , neophodno je brzo, takozvano šok zamrzavanje koje se koristi kod prelaska iz jedne u drugu fazu stanja roda maline.  Šok zamrzavanje je važno, posebno za jagodasto voće, koje je podložno kvarenju u kratkom vremenskom roku. Bez šok zamrzavanja nije moguće sačuvati neophodni kvalitet maline za plasman na inostrano tržište,“ rekla je Jelena Kuzmanović Šalipur, projekt menadžerica.

Sa razvojem malinarstva,  širenjem zasada maline na teritoriji opštine Rudo i unapređenjem proizvodnje putem  programskog upravljanja, Hladnjača Uvac postojećim kapacitetom nije u mogućnosti da odgovori novim zahtjevima u pogledu brzog zamrzavanja, a posebno  kada je berba maline u punom jeku. Kako bi otklonili nastali problem,  u okviru  projekat „Programsko upravljanje u službi crvenog zlata“ predviđeno je i proširivanje rashladnog prostora hladnjače za brzo zamrzavanje kroz nabavku opreme i izgradnju tunela kapaciteta od četiri tone za 12 sati hlađenja. Instaliranjem tunela na Hladnjači Uvac u Rudom, koja je u vlasništvu PZ „Uvac-Rudo“ i opštine Rudo, biće otklonjeno tzv. usko grlo i omogućeno da se zaokruži proces proizvodnje i plasmana malina, uz očuvanje kvaliteta roda maline.