Folklorci oduševili

U srijedu 24. avgusta KUD „Prosvjeta“ Rudo, imala je nastup na Ljetnoj pozornici u Tivtu u okviru tradicionalnog koncerta koji je organizovao KUD Boka.

Pored Tivatskih i Ruđanskih folkloraca, na koncertu je učestvovao i Folklorni ansambl ANI „Jovan Dučić“ iz Trebinja. Publika je bila oduševljena nastupom, a prema riječima samih učesnika ovo je jedan od nastupa koji će se dugo pamtiti.

Interesantno je bilo. Mnogi nas dugo nisu igrali. Ali, mi veterani smo se dogovorili da odigramo koreografiju Boke. Dobili smo i podršku publike. Ipak, smo mi ljudi u godinama. Sveukupni koncert je bio odličan, odlični su bili i gosti. Nastavljamo dalje. Ovo je praktično 40. godina postojanja društva. U februaru slavićemo taj rođendan. Obilježićemo ga velikim koncertom“ – kaže Lazar Božović, veteran KUD“Boka“.

„Mi smo osnovani davne 1947. dodine. Danas naše društvo ima 250 članova podjeljenih u 6 folklornih sekcija. Nastupali smo u svim bivšim republikama Jugoslavije i u inostranstvu. Bilo je i mnogo nagrada. U Crnoj Gori na međunarodnoj smotri folklora u Mojkovcu dvije godine zaredom smo osvajali prva mjesta. Mi otimamo od zaborava ono što su naši preci godinama radili, one koreografije koje su se igrale prethodnih vjekova mi to danas njegujemo i igramo. Na najbolji način predstavljamo kulturu naše Republike i naše opštine. Inače, Rudo u posljednje četiri godine značajno pomaže naše društvo. Uspjeli smo i da obnovimo nošnje – ističe Ilija Arsić KUD“Prosvjeta“ Rudo.
„Pozdravljamo lijepu Crnu Goru, lijep Tivat i naše domaćine. Posebno Lazara i Vidaka Božovića. Sa Tivćanima imamo bratsku saradnju, a često nam i pomažu Tivćani kad imamo problema sa nošnjama. Mi svaka dva mjeseca postavljamo neku novu koreografiju, a ona zahtjeva nošnju. I tu se nađu prijatelji da pomognu. Imamo sjajnu saradnju sa Emirom Kusturicom. Oko 50-ak dana bili smo u Andrić gradu na snimanju filma „Na mliječnom putu“. Malo smo naučili Moniku Belući da igra, Mićalovićku, pa i Emira. On je zavolio ovaj ansambl, postao je počasni član ansambla, obećao je da će kupiti i dva tri kompleta nošnje. U našem ansamblu ima 165 članova, u četiri kategorije. U suštini najskuplji je prevoz. Ali, mi smo našli modus zahvaljujući dobrim ljudima iz Trebinja“ – rekao je Nebojša Ratković iz društva „Jovan Dučić“ Trebinje

Pored nastupa na koncertu, Ruđanski folklorci su prije samog koncerta imali kraći zasluženi odmor u Pribojskom odmaralištu u Sutomoru.