Načelnik potpisao ugovor o dodjeli granta

granat

Načelnik opštine Rudo Rato Rajak i direktor Programa za podršku marginalizovanim grupama  Jasmin Bešić potpisali su juče u Rudom Ugovor o dodjeli granta.

Ugovorom čija je ukupna vrijednost 60.000 KM  osigurana je podrška marginalizovanim grupama žena u razvoju biznisa od čega 30.000 KM obezbjeđuje USAID, a najmanje 30.000 obezbjeđuje Opština Rudo.

Ugovor je potpisan u okviru Programa podrške marginalizovanim grupama koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).

Radi se o programu kroz koji će se pomoći žene koje su, na neki način marginalizovane, da pokrenu svoje biznise. Ovaj program pod marginalizovanim  ženama smatra prije svega, žene  koje su žrtve nasilja, žene koje su invalidi ili imaju djecu sa invaliditetom, nezaposlene mlade žene do 30 godina, ali opština može u skladu sa svoji potrebama na terenu  dodati i druge ciljne grupe, kada bude raspisivala javni poziv.

U narednih godinu dana koliko će trajati projekat, opština će zajedno sa USAIDom i sa drugih 8 lokalnih zajednica, koje su također korisnice ovog programa, učestvovati u izradi zajedničkog modela po kojem će opštine i gradovi raditi, a koji će dati smjernice za izradu ugovora sa ženama, obrasce izvještavanja i drugo. Bešić je napomenuo da će sama opština imati mogućnosti da odredi prioritete na osnovu  potreba stanovništva u koje želi ulagati sredstva.

Na osnovu prioriteta podržaće se startap biznisi koji će odgovoriti i na potrebe lokalne zajednice, koji će naći svoj mjesto na zahtjevnom tržištu i koji će ovoj opštini pomoći u  razvoju privrede, dakle ne radi se samo o pomoći u zapošljavanju žena, nego i o pomoći u razvoju biznis sektora generalno, istakao je Bešić.

Pored finansijske podrške, USAID će obezbjediti podršku i u obuci žena koje budu odabrane, na način da se upoznaju kako popuniti aplikacijske obrazce, kako odabrati ono što je najzanimljivije a biće obezbjeđena i kontinuirana podrška i praćenje i nakon dodjele sredstava kroz savjetovanje u oblasti marketinga, bolje prođe, izrade planova itd – rekao je Bešić.

Prilikom potpisivanja sporazuma načelnik opštine je iskazao zadovoljstvo, što kao opština imamo priliku da učestvujemo u projektu, koji  pruža šansu za uspostavljanje dobrog modela i mehanizma za podršku u zapošljavanju žena u opštini Rudo.

Bešić je čestitao opštini Rudo, jer je prošla na javnom pozivu, kao jedan od devet gradova i opština od ukupno 39 koliko se prijavilo u BiH u prvoj fazi.