Обавјештење за узгајиваче стоке поводом појаве болести плавог језика

Обавјештавају се власници преживара (говеда, овце, козе) да је на подручју општине Рудо регистрована болест плавог језика. Ову болест преносе комарци и обади. Болест се не преноси на људе.

Болест се манифестује повећаном температуром, отоком уста и језика, слињењем, отежаним дисањем и отежаним кретањем.

Власници који примјете промјене у здравственом стању животиња дужни су сумњиве животиње одвојити од здравих, обезбиједити им чисту и хладну воду за пиће те одмах обавјестити овлаштену Ветеринарску амбуланту „Саво“ Рудо ради даљег третмана на контакт телефон 058/ 711- 110.

Евентуална угинућа одмах пријавити надлежној амбуланти а угинуле животиње нешкодљиво закопати и извршити дезифекцију.

Моле се власници евентуално угинулих животиња да не остављају угинуле животиње на отвореним сметљиштима, уз водотокове јер се тако шири ланац заразе. Забрањено је самоиницијативно лијечење животиња као и лијечење од стране неовлаштених лица.

За све информације везане за појаву ове болести власници преживара се могу обратити у ветеринарску амбуланту.