Održan sabor na Cigli

Cigla

Treću godinu zaredom na mestu zvanom Cigla održan je sabor u znak sjećanja na hrabre junake srpske vojske koji su u avgustu 1914. godine poginuli u bici protiv austrougarske vojske zajedno sa majorom srpske vojske Vasilijem Lukovićem.

Predstavnici opština Čajetina, Priboj, Knić i Rudo su, prije svečane ceremonije, prisustvovali parastosu palim borcima koji je služio sveštenik jablaničke parohije, Radovan Ćosić. Nakon intoniranja himne i vojničke budilice gostima se obrtatio Vukomir Božanić, predsjednik TU Jablanica. On je prisutne podsjetio da je spomen obilježje izginulim ratnicima osmislio i uradio nedavno preminuli skulptor iz Trnave, Vladimir Mitrović.

„Česma, krst, šajkača i čutura, njegovo su djelo“, rekao je Božanić i dodao kako vjeruje da će se veličina umetničkog djela ovog stvaraoca u budućnosti vrednovati na pravi način.

Ispred čajetinske opštine goste je pozdravio predsednik Opštine, Milan Stamatović, posebno se zahvalivši predsenicima tri opštine što su se zdušno uključile u sve aktivnosti oko izgradnje ovog spomen parka prijateljstva.

„Hvala što podržavaju ove naše napore da mladim generacijama prenesemo poruku koju su izginuli ratnici želeli nama da prenesu, ali nisu poživeli da nam to lično kažu, već su ovde, ovim spomenikom i mnogim drugim spomenicima koji su ostali po Srbiji, poručili da moramo da čuvamo otadžbinu.“

Na Cigli je upriličen i program na kojem su nastupila kulturno-umjetnička društva, pjevačke narodne grupe i pjevači izvika. Ovaj sabor prijateljstva je još jednom potvrdio da poštujemo slavne pretke i tradiciju i da kroz prijateljstvo i saradnju možemo graditi bolju budućnost.

Ispred opštine Rudo na saboru su prisustvovali Rato Rajak, načelnik opštine Rudo, Mitar Vidaković zamjenik načelnika opštine Rudo I KUD „Prosvjeta“ Rudo.

Cigla1