Širenje proizvodnje maline

U organizaciji opština Rudo i Mrkonjić Grad i Investiciono-razvojne banke Republike Srpske održan je skup u Mrkonjić Gradu na kojem se razgovaralo o mogućnostima razvoja malinarstva u Republici Srpskoj.

Na skupu je predstavljen rad Agencije za poljoprivredni  razvoj, održano predavanje o uzgoju maline, predstavljen projekat APCOUa IFAD i model Programsko upravljanje koji je razvijen u okviru projekta „Programsko upravljanje u službi crvenog zlata“.

malinari (7)

Predavač, poljoprivredni inženjer Boris Tadić iz udruženja Razvojni centar „Argonet“ kaže da se proizvodnja malina u posljednje dvije do tri godine ubrzano širi u Srpskoj i počinje se proizvoditi tamo gdje je do sada nije bilo.“Proizvođači na malim površinama mogu da ostvare značajan prihod. Malina nije zahtjevna kad su u pitanju investicije, samo je potrebno visoko učešće radne snage“, istakao je Tadić na predavanju u prostorijama Agencije za privredni razvoj.

Predstavnici opštine Rudo i Poljoprivredne zadruge „Uvac-Rudo“ predstavili su model podrške razvoju malinarstva koji je razvijen u Rudom, kao i dosadašnja iskustva u razvoju malinarstva. Ovaj model je nazvan Programsko upravljanje.

U cilju obezbjeđenja dugoročne podrške razvoju malinarstva, u Rudom su prepoznati ključni akteri koji mogu pružiti adekvatnu pomoć i podršku svakom malinaru, koji su kroz Programsko upravljanje povezani i njihova pomoć je stavljana malinarima na raspolaganje. Ovaj pristup osigurava strateški orijentisan razvoj malinarstva uz sinergiju, stalnu nadogranju i razvoj. Nakon predavanja poljoprivrednici su obišli i parcele sa zasadima malina, te razmijenili iskustva o proizvodnji maline.

malinari (3)