Obilježena 75. godišnjica formiranja Prve proleterske brigade

Više od stotinu antifašista iz regiona, članovi brojnih udruženja koja baštine tradiciju antifašizma, u Rudom su obilježili godišnjicu formiranja Prve proleterske brigade NOR-a.

U centru Rudog,  koje  je poznato upravo po ovom događaju, na spomen obilježje i partizansko groblje u Rudom položeno je cvijeće te odata počast poginulim pripadnicima ove partizanske jedinice.

kKrktkqTURBXy9jZDI2NzkwNjExYzAyNDc5NTEwZjVlNjEyOTk0NjhlOC5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgACvijeće na spomenik Prvoj proletereskoj brigadi u Rudom položila je i delegacija Udruženja antifašista i boraca NOR-a iz Beograda, Banja Luke, Užica, Priboja, Hadžića, Konjica, Pala, Šekovića, Breze, Han Pijeska, Sarajeva, Olova, Bajine Bašte, Vogošće, Ilijaša, Mostara,  Goražde, Srebrenika, Slovenije i iz Rudog.

Antifašisti su podsjetili da je Prva proleterska narodnooslobodilačka udarna brigada formirana 21. decembra 1941. godine a odluku o formiranju brigade donio je Centralni komitet KPJ, a formirao ju je Vrhovni komandant NOV i POJ Josip Broz Tito. Na dan formiranja imala je šest bataljona (četiri iz Srbije i dva iz Crne Gore). Ova brigada je za vrijeme oslobodilačkog rata rata prešla preko 20 000 kilometara, u borbama je učestvovalo preko 22 000 boraca iz cijele Jugoslavije. Poginulo je preko 7500, a dala je 83 narodna heroja.

cEzktkqTURBXy84MjY5MGUyMzBiNTVjNzdjZjNhYWU1ZGNhMTA5MzQwNi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA

Prva proleterska brigada Narodno-oslobodilačkog pokreta je bila jezgro buduće partizanske vojske koja je do kraja Drugog svjetskog rata brojala oko 800 hiljada boraca, podsjećaju antifašisti na historijske činjenice iz Drugog svjetskog rata.

Među antifašistima je danas u Rudom bio i veliki broj mladih ljudi iz svih dijelova BiH, ali i zemalja regiona.

Šemso Aljić iz Sarajeva ističe kako su to bili dani iz kojih je izrasla svijetla tradicija antifašizma ali da su te vrijednosti danas ozbiljno narušene.

Sa ovog je događaja poslana poruka za potrebom promocije vrijednosti antifašizma i tradicije borbe naroda sa ovih prostora.

blic.rs