Dodjeljena informatička oprema mjesnim zajednicama za pružanje kvalitetnijih usluga građanima

Juče je u Opštini Rudo  upriličena podjela IT opreme za pet ruđanskih mjesnih zajednica, koje učestvuju u projektu „Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ . Predstavnici mjesnih zajednica Rudo, Staro Rudo, Mioče, Štrpci i  Strgačina primile su IT opremu kroz ovaj projekat.

Glavni cilj projekta je doprinijeti kvalitetnijem životu građana kroz veće demokratsko učešće i odgovornost prema javnosti, kroz unapređenje usluga na nivou mjesne zajednice, infrastrukture, te uključivanje socijalno isključenih kategorija.

mz1

Informatička oprema dodjeljuje se opštinama i gradovima u BiH koji aktivno učestvuju u realizaciji zajedničkog projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ Vlade Švicarske i Vlade Švedske, a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).

Više od 125 mjesnih zajednica u 23 partnerske jedinice lokalne samouprave  će od sada moći pružiti kvalitetniju i efikasniju uslugu građanima, zahvaljujući paketu informatičke opreme u vrijednosti od oko 300,000 KM.

„Nova informatička oprema će omogućiti uspješnije pružanje usluga građanima u BiH, podignuti značaj mjesnih zajednica, poboljšati komunikaciju sa građanima te time potaknuti građane na veći angažman u opštinskom odlučivanju, a kako bi učestvovali u provedbi lokalnih razvojnih inicijativa. Ovo je samo jedan od koraka prema revitalizaciji mjesnih zajednica u BiH“, kazala je Majda Ganibegović, UNDP voditeljica projekta.

mz

Vrijednost dodjeljene opreme za mjesne zajednice opštine Rudo iznosi 11.500 KM i ista će služiti boljem i efikasnijem radu mjesnih zajednica i aktivista uključenih u mjesnu zajednicu.

Načelnik opštine Rudo Rato Rajak, prilikom uručenja opreme  pozdravio je prisutne i zahvalio se donatorima, Vladi Švicartske, Vladi Švedske i UNDP-a, te ukazao na značaj donatorske podrše za opštinu Rudo.

Ova aktivnost se realizuje u okviru projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ koji je zajednički projekat Vlade Švicarske i Vlade Švedske u vrijednosti od 14,5 miliona KM. Za njegovu sprovedbu zadužen je Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, Ministarstvom uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Ministarstvom pravde Federacije BiH, Vladom Brčko Distrikta i oba entitetska saveza opština/općina i gradova.

mz2