Šef OSCE Misije u BiH u posjeti školama u Rudom i Goraždu

Šef OSCE Misije  u BiH, ambasador Džonatan Mur ( Jonathan Moore), predvodio je posjetu delegacije predstavnika međunarodne zajednice opštinama Rudo i Goražde 20. aprila 2017. godine.

Tom prilikom posjetili su Osnovnu školu u Rudom, kao i JU SSŠ Džemal Bijedić Goražde. Učenici Osnovne škole Rudo  goste su dočekali prigodnim darovima, radovima učenika, kao i kratkom priredbom. Tokom posjete Srednjoj stručnoj školi „Džemal Bijedić“ u Goraždu, gosti su imali priliku razgovarati sa učenicima o njihovim uspjesima i nastavku školovanja, te obići učionice za praktičnu nastavu gdje se učenici obučavaju za zanimanja kuhara, krojača, elektroničara, frizera.

– Kada se, nakon onog što smo napravili, pogledamo u ogledalu ne vidimo ništa posebno za istaći, ali očigledno je da u BiH ima sasvim drugačijih situacija pa smo zato pozitivan primjer – tom prilikom istakao je načelnik opštine Rudo Rato Rajak.

On je također prisutne upoznao sa naporima koje opština čini da se osigura maksimalna podrška da povratnička, ali i djeca iz pribojskog mjesta Sjeverin u Rudom budu primljena raširenih ruku. Opština je za ovu djecu osigurala prevoz do škole, pomogla da se uspješno uvedena islamska vjeronauka, obezbjedila besplatne udžbenike za povratničku djecu i novčane stimulacije za svakog prvačića.

Pored predstavnika Misije OSCE-a u BiH, OHR-a i EUFOR-a, u delegaciji su bili i predstavnici ambasada Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Njemačke, Austrije, Turske, Japana, Švedske, Švicarske, Bugarske i Slovenije.

Izvor: OSCE Misija u BiH