Carski soneti mladobosanske književnosti

U Rudom je 25. novembra 2017. održan naučni skup pod nazivom: „Miloš Vidaković – Carski soneti mladobosanske književnosti, kao odraz društvenih prilika pred Veliki rat“

23926436_506144649778419_4491849384683266118_o
Skup je organizovala Narodna biblioteka „Prosvjeta“ iz Rudog uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.  Učesnici skupa bili su eminentni stručnjaci iz oblasti književnosti i jezika, istorije i politikologije iz Banja Luke, Istočnog Sarajeva, Beograda i Podgorice.
Prema riječima organizatora skupa, istoričara Predraga Ostojića, cilj ovog skupa je bio da se jedna generacija, čija su idejna i stvaralačka stremljenja artikulisana u „mladobosanskom pokretu“ prikažu u pravom svjetlu i svoj svojoj veličini. „Kada pomenete Mladu Bosnu većinu ljudi misao vodi ka onom vidovdanskom pucnju, ličnostima atentatora ili austrougarskom prestolonasledničkom paru i pri tom se potpuno gubi iz vida jedna cijela generacija mladih stvaralaca, pokretača novog duha u stvaralačkoj moderni u vremenu koje ni rat koji je usledio nije mogao zaustaviti.“
Skup je pozdravnom porukom blagoslovio, Njegovo visoko preosveštenstvo mitropolit Dabrobosanski G. Hrizostom, a pozdravima i željom za uspješan rad skupa priključili su se i episkop Mileševski G. Atanasije Rakita, Ministar kulture i informisanja Republike Srbije Vladan Vukosavljević prof. dr Jovan Delić i dr.
Na skupu je predstavljen i rad Književne zadruge Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore, a o položaju srpskog naroda u Crnoj Gori i borbi za očuvanje srpskog jezika govorili su Dr Momčilo Vuksanović, predsednik SNS Crne Gore i književnik Budimir Dubak.
Dr Mina Đurić sa Katedre za književnost i jezik Filološkog fakulteta u Beogradu, nije krila oduševljenje organizacijom skupa i učešćem mladih ljudi, koji su svojim pristupom i priloženim radovima dali veliki doprinos njegovom uspješnom radu. Ona je posebno istakla mlade profesore jezika književnosti i doktorante Milana Vurdelju, Kristinu Radomirović, Jovanu Ostojić i Ivana Praštala.
Dr Borivoje Milošević, sa katedre za istoriju Filozofskog fakulteta u Banja Luci predložio je da ovaj skup postane tradicionalan i da se radovi učesnika, kao i onih koji su u nemogućnosti da prisustvuju svoje radove priložili, nađu u jednom Zborniku radova, koji će organizator svakako objaviti.
Bio je to prvi skup ovakvog nivoa održan u Rudom.