Обиљежено 76 година од формирања Прве пролетерске бригаде

У Рудом су 22. децембра, потомци, поштоваоци и симпатизери Прве пролетерске бригаде обиљежили 76 година од формирања ове прослављене партизанске јединице полагањем вијенаца испред споменика на Тргу слободе, затим спомен обиљежја борцима одбрамбено-отаџбинског рата и посјетом Партизанском гробљу.

Око 120 учесника ове манифестације посјетили су Партизанско гробље у Рудом које је недавно реконструисано, а општина има у плану и реконструкцију истог кроз пројекте. Вијенац на партизанском гробљу положила је и Љубица Тадић из Бањалуке, која је члан Републичког одбора СУБНОР-а.

Један од домаћина и организатора обиљежавања је професор Благоје Церовић из Рудог који каже да је прошле године  било присутно око 300 учесника манифестације а да је садашња посјета слабија због лошег времена и радног дана.

Међу учесницима су били поштоваоци НОР-а из Бањалуке, Фоче, Сарајева, затим из Пала, Бајине Баште, Ужица, Прибоја и Рудог.

За учеснике манифестације приређен је и скроман културно умјетнички програм у оквиру којег су наступили КУД „АЗОТ ВИТКОВИЋИ“ из Горажда који су се представили са играма из Босне и КУД „ПРОСВЈЕТА“ Рудо са Бранковим колом.

У Рудом, на формирање Прве пролетерске бригаде подсјећа велики споменик на Тргу слободе, затим музеј, спомен-плоче на зградама гдје су боравили поједини батаљони и Партизанско гробље. Овај дан Југословенска народна армија (ЈНА) славила је као свој рођендан.