У Београду представљен зборник радова о Милошу Видаковићу

IMG-1

Јуче, 16. маја 2018. године, у пуној сали Удружења књижевника Србије, у Београду (чувенаФранцуска 7), представљен је зборник радова Милош Видаковић – Царски сонети младобосанске књижевности, као одраз друштвених прилика пред Велики рат,са првог научног скупа одржаног прошле године у склопу Видаковићевих дана у Рудом.

С обзиром да се ове године навршава 100 година од постхумног објављивања Царских сонети, била је ово лијепа прилика да се осим о значају зборника за историјску, књижевну и политичку мисао, публика подсјети на значајан дио опуса овог ранопреминулог ствараоца – од његових сонети до прозних радова. О зборнику је говорио уредника истог, проф. Предраг Остојић, а о дјелу Милоша Видаковића, предсједник удружења књижевник Радомир Андрић, књижевник и публициста Видак Масловарић, уредник и водитељ промоције Миљурко Вукадиновић, а стихове Милоша Видаковића казивала је Јована Остојић. Свакако да је велика заинтересованост публике за дјело Милоша Видаковића тијесно повезана са чињеницом да читалачка јавност није имала прилику раније да упозна његову поезију, а с обзиром и на његову блискост са Ивом Андрићем и осталим Младобосанцима, његова биографија чини се још интересантнијом и привлачнијом јавности. Тако овај пјесник, који – како је рекао Боривоје Јевтић у својим сјећањима – није био претјерано заинтересован за политичке приче, занесен раскошју париских квартова и француским женама, загледан дубоко у свој унутрашњи свијет и своје немире, окренут својој поезији, долази поново у свијет српске књижевности – да ту и остане – кроз  велика врата Удружења књижевника Србије. Промоцији су присустовавали књижевници, професори, акдемици, студенти, и остали љубитељи и поштоваоци писани ријечи. Према ријечима предсједника Удружења, Радомира Андрића, ово неће бити једина прилика када ће се о овом аутору говорити у њиховим просторијама, јер Удружење планира да један дан у години посвети дјелу овог скрајнутог пјесника. Он је поздравио, у име Удружења, манифестацију Видаковићеви дани, која се већ 17 година, традиционално, одржава у Рудом, истичући да је за једног пјесника највећи споменик и признање када се говори о њему. Промоцију су пратили медији из Републике Српске (РТРС), и Србије (РТС-Радио Београд 2).