U Beogradu predstavljen zbornik radova o Milošu Vidakoviću

IMG-1

Juče, 16. maja 2018. godine, u punoj sali Udruženja književnika Srbije, u Beogradu (čuvenaFrancuska 7), predstavljen je zbornik radova Miloš Vidaković – Carski soneti mladobosanske književnosti, kao odraz društvenih prilika pred Veliki rat,sa prvog naučnog skupa održanog prošle godine u sklopu Vidakovićevih dana u Rudom.

S obzirom da se ove godine navršava 100 godina od posthumnog objavljivanja Carskih soneti, bila je ovo lijepa prilika da se osim o značaju zbornika za istorijsku, književnu i političku misao, publika podsjeti na značajan dio opusa ovog ranopreminulog stvaraoca – od njegovih soneti do proznih radova. O zborniku je govorio urednika istog, prof. Predrag Ostojić, a o djelu Miloša Vidakovića, predsjednik udruženja književnik Radomir Andrić, književnik i publicista Vidak Maslovarić, urednik i voditelj promocije Miljurko Vukadinović, a stihove Miloša Vidakovića kazivala je Jovana Ostojić. Svakako da je velika zainteresovanost publike za djelo Miloša Vidakovića tijesno povezana sa činjenicom da čitalačka javnost nije imala priliku ranije da upozna njegovu poeziju, a s obzirom i na njegovu bliskost sa Ivom Andrićem i ostalim Mladobosancima, njegova biografija čini se još interesantnijom i privlačnijom javnosti. Tako ovaj pjesnik, koji – kako je rekao Borivoje Jevtić u svojim sjećanjima – nije bio pretjerano zainteresovan za političke priče, zanesen raskošju pariskih kvartova i francuskim ženama, zagledan duboko u svoj unutrašnji svijet i svoje nemire, okrenut svojoj poeziji, dolazi ponovo u svijet srpske književnosti – da tu i ostane – kroz  velika vrata Udruženja književnika Srbije. Promociji su prisustovavali književnici, profesori, akdemici, studenti, i ostali ljubitelji i poštovaoci pisani riječi. Prema riječima predsjednika Udruženja, Radomira Andrića, ovo neće biti jedina prilika kada će se o ovom autoru govoriti u njihovim prostorijama, jer Udruženje planira da jedan dan u godini posveti djelu ovog skrajnutog pjesnika. On je pozdravio, u ime Udruženja, manifestaciju Vidakovićevi dani, koja se već 17 godina, tradicionalno, održava u Rudom, ističući da je za jednog pjesnika najveći spomenik i priznanje kada se govori o njemu. Promociju su pratili mediji iz Republike Srpske (RTRS), i Srbije (RTS-Radio Beograd 2).