Otvoren društveni centar u opštini Rudo

U okviru projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u Bosni i Hercegovini (BiH)” u opštini Rudo, jednoj od 24 jedinica lokalne samouprave (JLS)  koje učestvuju u projektu, u srijedu je svečano otvaren adaptirani društveni centar.

Društveni centar je otvorio načelnik opštine Rudo gosp. Rato Rajak i menadžerica projekta-glavna stručna saradnica gđa. Majda Ganibegović.

DC RUdo 2

Društveni centar je namijenjen predstavnicima mjesnih zajednica, udruženja, organizacija i građanima sa područja opštine Rudo a u okviru društvenog centra Rudo biće smještene i prostorije mjesne zajednice Rudo.

Otvaranju Društvenog centra prethodila je adaptacija prostora u okviru stare škole, te opremanje namještajem i računarskom oprememom.

Društveni centar finansiran je zajedničkim sredstvima UNDP-a i opštine Rudo, dok je UNDP obezbjedio namještaj i opremu.

U aktivnostima prve faze projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ koji će trajati do sredine 2019. godine, učestvuje 136 mjesnih zajednica i 24 JLS širom zemlje.

Zajednički projekat Vlada Švedske i Švicarske „Jačanje uloge mjesnih zajednica u Bosni i Hercegovini“ ima za cilj da potakne veći angažman građana u opštinskom/općinskom odlučivanju, pružanju kvalitetnih usluga te u provedbi lokalnih razvojnih inicijativa, pri čemu se revitalizacija mjesnih zajednica smatra ključnim sredstvom za postizanje tih ciljeva.

Projekat provodi UNDP u BiH u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, Ministarstvom uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Ministarstvom pravde Federacije BiH, Vladom Brčko Distrikta i oba entitetska saveza opština/općina i gradova.