Podrška ženama i žrtvama nasilja u porodici

Udruženje žena „MOST“ Višegrad realizuje projekat „Podrška ženama i žrtvama nasilja u porodici“.

Projekat se provodi u četiri lokalne zajednice: Višegrad, Novo Goražde, Rudo i Sokolac, u partnerstvu sa nevladinim organizacijama COD LUNA Rudo i Udruženjem žena „GLASINKE“ Sokolac, uz podršku opština u kojima će se provoditi projekat i uz finansijsku podršku Kanadske ambasade (CFLI program).

40668776_699387860426184_1231998054458982400_n

Program ima za cilj da utiče na smanjenje nasilja nad ženama i u porodici, kao najčešćeg oblika rodno zasnovanog nasilja u Republici Srpskoj, kroz uspostavljanje i jačanje multisektorskog odgovora na nasilje nad ženama i u porodici na lokalnom nivou, povećanje pristupa kvalitetnijim multisektorskim uslugama, za osobe koje su preživjele nasilje u porodici na lokalnom nivou, i uspostavljanje koordiniranog modela zaštite i podrške za žrtve nasilja.

U okviru projekat 30. avgusta 2018. godine u Društvenom centru Rudo, održan je prvi radni sastanak sa predstavnicima opštine i institucija, na kojem su učesnice i učesnici upoznati sa projektom. Na sastanku je dogovoreno da će predstavnici Opštine Rudo i predstavnici institucija uzeti učešće u obuci koja će biti organizovana u narednom periodu, nakon čega će se pristupiti formiranju koordinacionog tijela koje će uzeti učešće u izradi i usaglašavanju Protokola Opštine Rudo o saradnji i postupanju nadležnih subjekata zaštite u slučajevima nasilja nad ženama i u porodici, sa Konvencijom Savjeta Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i u porodici, u svim opštinama Republike Srpske na prijedlog Gender centra Vlade Republike Srpske i Ministarstva porodice, omladine i sporta.