Jačanje saradnje lokalnih zajednica u oblasti turizma

Misija OSCE-a u BiH u Goraždu je organizovala konferenciju na temu “Jačanje saradnje u turizmu lokalnih zajednica u Gornjedrinskoj regiji”. Učestvovali su predstavnici turističkog sektora u tom dijelu BiH – Bosanskopodrinjskog kantona, Grada Goražda te opština Foča, Rudo i Višegrad.

Kako su kazali organizatori skupa, cilj konferencije je promocija turističkih potencijala Gornjedrinske regije, razvijanje i jačanje saradnje u regiji kroz realizaciju zajedničkih projekata iz oblasti turizma.

Zamjenik šefa Misije OSCE-a u BiH Alexander Chaplygin (Alexander Chaplygin) istakao je ovom prilikom značaj konferencije i svih aktivnosti koje se vode u cilju povezivanja lokalnih zajednica u ovoj regiji u oblasti turizma.

– Lokalne zajednice u Gornjedrinskoj regiji (GDR) suočavaju se godinama sa ekonomskim problemima. U isto vrijeme imamo ogromna bogatstva i istorijske potencijale, ali na nesreću imamo takvu situaciju da potencijali nisu realizovani niti iskorišteni zbog nedostatka regionalne saradnje. Iz tog razloga je terenska kancelarija iz Foče pokrenula aktivnosti vezane za aktivaciju regionalne saradnje početkom ove godine. Ove aktivnosti spojile su zajedno predstavnike iz opšina Foča, Rudo, Višegrad i Goražde – rekao je Chaplygin.

Da postoje velike mogućnosti saradnje smatra i zamjenik načelnika opštine Foča Zoran Elez.

– Ja bih se prije svega zahvalio OSCE-u na konkretnoj akciji koju su poduzeli za drinsku regiju koja je veoma zanimljiva što se tiče turizma. Oni su spona za daljnji razvoj turizma jer znamo da Gornjedrinska regija daje velike mogućnosti kada je u pitanju razvoj turizma. Pitanje je samo koliko je ta grana razvijena. Nadam se da ćemo poslije svih ovih sastanaka koji su planirani dobiti veliki pomak u vezi s pitanjem turizma – naglasio je Elez.

Na konferenciji je, kao jedan od rezultata angažmana Misije OSCE-a i saradnje lokalnih zajednica Gornjedrinske regije u oblasti turizma, predstavljena zanimljiva publikacija, jedinstven turistički vodič pod nazivom “Doživi dolinu Drine”.