Završen 5. Sajam domaćih proizvoda Rudo 2019

U Rudom je u subotu, nakon dodjele nagrada kupcima završen 5. Sajam domaćih proizvoda Rudo 2019.

sajam 1

Sajam je okupio više od 120 izlagača iz tri zemlje i 23 opštine. Pored raznovrsne ponude domaćih proizvoda, tokom dva dana koliko je trajao sajam, održan je i raznovrsan program, a podjeljene su i brojne nagrade.

Ovogodišnji sajam svečano je otvorila g-đa Vinka Mićić, direktorka Privredne komore RS podružnice Istočno Sarajevo. Goste i izlagače ispred opštine pozdravio je Dragan Jovanović, načelnik Odjeljenja za opštu upravu i društvne djelatnosti a ispred organizatora Sajma, prisutne je pozdravio Vladimir Bradonjić, direktor JU za turizam i sport Rudo. Tom prilikom je istaknut značaj ove manifestacije koja promoviše domaće proizvode i preduzetništvo.

U sklopu edukativnog sadržaja sajama, za poljoprivrednike od strane Stručne službe Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, održano je predstavljanje novog pravilnika za podsticaje za 2019. godinu kao i edukacija „Savremeno gajenje šljive“, za korisnike novog projekta, kroz koji će biti podignuti novi zasadi šljive na prostoru opštine Rudo.

Prvi dan sajma, od strane Radivoja Maksimovića, predsjednik saveza pčelara RS, održano je  predavanje za pčelare, koje je bilo izuzetno posjećeno.

sajam 2

Na sajmu je po prvi put održan i Dan mjesnih zajednica, na kojem su predstavljene vizije mjesnih zajednica i razgovarano je o značaj mjesnih zajednica za unapređenje života građana.  Mjesne zajednice iz Rudog aktivno su uključene u pripremu i realizaciju sadržaja sajama i  značajno doprinose održavanju ove manifestacije. Već godinama u nazad, zbog značajnog doprinosa mjesnih zajednica koji imaju u organizaciji sajma, dodjeljuje se nagrada za najljepši štand mjesnim zajednicama. Ove godine nagrada za naj štand dodjeljena je MZ Rudo.

Dio sajma bio je posvećen djeci i mladima. Srednje škole iz Priboja, Rudog i Goražda imale su priliku da predstave svoje škole, kao i dostignuća učenika u raznim zanimanjima i kroz sekcije. Učenici SŠC „Džemal Bjedić“ iz Goražda su se predstavili i modnom revijom. Učenici krojačke sekcije i frizersko-manekenske sekcije prikazali su kreacije koje su skrojili učenici na svojim časovima praktične nastave.

sajam 3

Na konkursu „Naučimo zajedno korak po korak“ učestvovali su učenici osnovnih škola u kategoriji mlađih i starijih razreda iz Rudog, Štrbaca, Foče, Goražda, Višegrada i Rogatice. U okviru konkursa dodeljene su po tri nagrade za najbolje radove. U kategoriji niži razredi: prvo mjesto osvojila je „Senzorna ploča“ rad učenika iz Rogatice, drugo mjesto osvojio je rad „Muzički kišobran“ učenika iz Rudog, a treće mjesto „Nijema karta RS“ učenika iz Višegrada. U kategoriji viši razredi: Prvo mjesto dodjeljeno je radu„Model biljne i životinjske ćelije“ učenika iz Foče, drugo mjesto dodjeljeno je radu „Solarni sistem“ učenika iz Štrbaca i treće mjesto dodjeljeno je učenicima iz Goražda za rad „Četvorotakni otto motor“.

sajam 4

Ove godine posjetioci i izlagači sajma imali su priliku uživati u modnoj reviji na kojoj su bili predstavljeni modeli EVRO ŽENE kreatorki Silvane Đorđević, Milve Dugan, Dane Karić i Jelene Đorđević, a koje su nosili srednjoškolci iz Rudog.

Za Najljepši štand sajma proglašen je štand „Damski šeširi Sofi“ iz Gračanice sa Kosova i Metohije.

Drugi dan sajama po prvi put upriličeno je i predstavljanje izlagača na bini, uz snimanje od strane medijskog pokrovitelja Televizije Rudo.

Organizatori su u okviru sajma proslavili i mali jubilej, 5 godina od inicijative za održavanje sajama.

I ove godine Sajam su podržali sponzori kojima su dodjeljene plakete.  Dodjeljene su i nagrade kupcima. Nagrade su obezbjeđene od strane izlagača.

Sajam domaćih proizvoda, organizuje Javna ustanova za turizam i sport Rudo zajedno sa Opštinom Rudo, nevladinim organizacijama i preduzetnicima.