Održana prva čitalačka smotra u Rudom

Uspješno završena Prva čitalačka smotra u organizaciji JU Narodne biblioteke „Prosvjeta“ Rudo.

citaoci1

U ovoj smotri učestvovalo je više od pedesetoro djece iz dvije škole sa područja Opštine Rudo. Na završnoj manifestaciji, koja  je održana 12.06.2019. godine u prostorijama Doma kulture, dodjeljene su zahvalnice, pokloni i nagrade učesnicima, saradnicima i volonterima. Posjetioci su mogli da vide izložbu radova nastalih u okviru radionica sprovedenih sa djecom osnovnoškolskog uzrasta: „Moje ime glagoljicom“, „Ja, mi, drugi“, „Knjiga u kutiji za cipele“, “ Pričam ti priču“, „Kako izgledaju književni junaci“, i kutak sa radovima korisnika dnevnog boravka za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju, ali i da poslušaju interpretacije pjesmica iz lektire u okviru programa za Čitalačku značku.

biblioteka1

Biblioteka je postala bogatija za 43 čitalačka dnevnika, ali i za skoro pedeset novih prijatelja pisane riječi. Cilj ove manifestacije bio je da djeci predstavimo književnost na drugačije načine, ali i da podstaknemo one tri najvažnije vještine koje oni posjeduju, a sa zrelošću ih nekako gube i potiskuju – igra, humor i mašta.

Ovom manifestacijom organizatori su pokazali da Zemlja čuda zaista postoji, ako mi to želimo.

biblioteka

Ispunjeni utiscima i sa nadom da će se bar kod ovih učesnika zadržati ljubav prema književnosti, organizatori nestrpljivo očekuju sljedeću godinu i novu čitalačku smotru. Do tada, treba da, kako kaže Johan Hojzinga, obučemo dušu djeteta kao čarobnu košulju i mudrost djeteta pretpostavimo mudrosti čovjekovoj. Biblioteka je posebnu zahvalnost u organizaciji i sprovođenju ove aktivnosti iskazala JU Centru za socijalni rad „Rudo“, čiji su korisnici (iz Centra za dnevni boravak djece i mladih sa smetnjama u razvoju) neumorno i predano sa volonterima iz Savjeta mladih Rudo, koji su radili na pripremi i izradi poklona koje su dobili svi učesnici, kao i OŠ „Boško Buha“ i OŠ „Rudo“.

Nagrađeni učesnici i njihovi čitalački dnevnici u dvije kategorije – najbolji napisani čitalački dnevnik i najbolje ilustrovani čitalački dnevnik:

citaoci

Drugi razred: značku Jovan Jovanović Zmaj dobila je Olgica Stanišić, a titulu najboljeg ilustratora ponio je Jovan Ćirović
Treći razred: značku Branko Ćopić dobila je Anja Cerović, a titulu najboljeg ilustratora ponijela je Tijana Bojanić
Četvrti razred: značku Desanka Maksimović dobila je Marija Čolaković, a titulu najboljeg ilustratora ponijela je Ana Jeličić
Peti razred: značku Dragan Lukić dobio je Andrej Lazović, a titulu najboljeg ilustratora ponijela je Željana Stikić
Šesti razred: značku Aleksandar Vučo dobila je Amila Omeragić, a titulu najboljeg ilustratora ponio je Darko Gazdić
Sedmi razred: značku Dobrica Erić dobio je Aleksandar Ćupović
Osmi razred: značku Vuk Stefanović Karadžić dobila je Anđela Stikić, a titulu najboljeg ilustratora ponio je Filip Simić
Deveti razred: značku Ivo Andrić dobio je Miloš Perišić

Titulu – najbolji recitator – ponijeli su Nina Mijušković i Andrej Janjić