Stazama braće Sokolovića

Dana 29. 06 2019. godine, grupa od oko četredesetak planinara iz Foče,Priboja, Beograda, Pala i Rudog, krenula je u jutarnjim časovima iz centra Rudog na jedinstvenu planinarsko-kulturnu turu „Stazama braće Sokolović“.

vihra 1

Druga grupa, oko desetak planinara krenula je drugom stazom iz pravca Budimlije.

Staza duga oko 12 km savladana je bez velikih napora i planinari su, savladavši visinsku razliku od oko 1000 m, osvojili sam vrh Resića Vardu, koji se nalazi na 1389 mnv. Nakon ovog uspon uslijedio je odlazak do planinarskog doma koji se nalazi na Previji (1154 mnv), gdje su se i sastale ove dvije grupe (iz Rudog i iz Budlimije).

U planinarskom domu upriličen je ručak – lovački gulaš i pastrmka, nakon čega su gosti imali priliku da uživaju u čarima prirode, posjete Mojsijevu crkvu, ili se opuste uz zvuke gitare pored vatre.

vihra 3

Previja je bogata različitim ljekovitim biljakama koje se koriste za čajeve, ali i šumskim jagodama, tako da su planinari mogli da uživaju u ovim slatkim i korisnim darovima prirode. Ova planinarska ruta, koja vodi sa obale rijeke Lim i centra grada Rudog na vrh planine Varde, ucrtana je i obilježena ruta u okviru rute „Via Dinarica“; spaja netaknutu prirodu s jedne strane, ali sve posjetioce ujedno vraća i u 16. vijek, vrijeme u kojem su na planini Vardi odrastala braća Sokolović, koji su kasnije ostavili neizbrisiv trag u istoriji Balkana,Evrope, Azije i Afrike.

Ova aktivnost podržana je u okviru projekta koji finansira Opština Rudo.