Predstavljeni prvi suveniri Rudog i Priboja

suveniri

U adaptiranom pomoćnom objektu Kuće Jevđevića u Priboju 25.avgusta 2019 godine održana je  izložba na kojoj su predstavljeni suveniri nastalih na radionicama  u Rudom i Priboju.

Radionica heklanja, veza, šivenja i tkanja održana  je od 19 do 25 avgusta 2019 godine u prostorijama Društvenog centra Rudo. Radionici je prisustvovalo 10 žena iz Rudog i Priboja pod stručnim vodjstvom Ane Jovanović osnivačice projekta  Suvenira Srbije, krovnog tela za promociju i plasma suvenirske ponude. Rezultati ove radionice su suveniri nastali tehnikama starih zanata vezom, heklanjem, pletenjem, tkanjem i kreativnim idejama karakterističnim za  ove dve opštine.

suvenir2

U istom terminu u adaptiranom pomoćnom objektu Kući Jevdjevića u Priboju održana je i radionica za izradu suvenira od gline i gipsa. Radionicu je pohađalo 10 osoba iz Priboja i Rudog, a istu  je vodila Tatjana Trajković, master  grafičkog dizajna i savetnica u artterapiji i psihodrami, osnivač Centra za umetnost i kulturu Artelje. Rezultati ove radionice su suveniri nastali tehnikama rada sa glinom i gipsom.

suvenirr

Ova aktivnost nastala je kao potreba da se osmisle suveniri koji će na najbolji način istovremeno originalno i autentično predstaviti ove dvije opštine, koje sve do radionice nisu imale suvenire.

Obe voditeljice, vješto su iskombinovale vještinu polaznica sa autentičnim obilježjima ovog kraja. Rezultati su impresivni i originalni, a isti će pomoći da se ove dvije opštine dodatno promovišu kao turistički krajevi koji nude toplu dobrodošlicu,  domaće proizvode, istoriju i prirodne ljepote.

13

Izložba je organizovana u organizaciji TO Priboj i JU za turizam i sport Rudo u okviru projekata “Bijeli sport i kulturno-istorijsko nasleđe sa kraja 19. veka u funkciji razvoja turizma opština Rudo i Priboj”.

suvenir3

Projekat se finansira iz pretpristupnih  fondova Evropske unije, u sklopu programa Prekogranične saradnje između Srbije I Bosne i Hercegovine tokom perioda između 2014 I 2020 godine. Projekat implementiraju Turistička organizacija Priboj I Javna ustanova za turizam i sport Rudo. Telo za ugovaranje ovog projekta je Ministarstvo finansija, Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije (CFCU), Republike Srbije.

suvenir