U toku opremanje pčelara na prostoru opštine Rudo

pcelari 3

Razvoj pčelarstva je jedan od strateških projekata opštine Rudo. Za bavljenje pčelarstvom svaki pčelar će vam reći da prije svega mora postojati ljubav i predanost ovom poslu a rezultati zavise kako od opremljenosti, tako i od prirode i njene čudljivosti.

pcelari 5

Kako bi pomogli rad pčelara Udruženje pčelara “Medovina” i projektni tim opštine Rudo uspjeli su osigurati učešće u IFADovom petogodišnjem projektu  “Organizovani uzgoj pčela u opštini Rudo”.

U okviru ovog projekta, juče je u Mioču organizovana podjela rojeva pčela. Prilikom predaje prisustvovali su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, predstavnici opštine Rudo, predstavnici udruženja pčelara “Medovina “ Rudo, korisnici projekta i predstavnici medija.

pcelari 2

Pored rojeva pčela, korisnicima je podjeljena oprema za rad sa pčelama u vidu odjela, dimilica, nastavci i dr. U ovoj fazi projektom je obuhvaćeno ukupno 65 pčelara sa teritorije opštine Rudo.

Uslov za učešće u projektu je bilo sufinansiranje od strane pčelara u iznosu od 30% od ukupne vrijednosti paketa koja iznosi 1120 KM, a za žene i lica mlađa od 35 godina učešće je bilo 20%. IFAD je učestvovao od 40-50% zavisno od kategorije korisnika a opština 30%.

pcelari

Ukupna vrijednost projekta u prvoj fazi je 171.675 KM a pored podjele opreme za pčelare  obuhvata i nabavku opreme za proizvodnju meda, a za petogodišnji period ukupna vrijednost projekta je 334.875 KM.