Održana Pekmezijada u Bijeljevinama

U mjestu Bijeljevine, kod Rudog u organizaciji Udruženja „Povratak u Polimlje- PUP“ u subotu 14.09.2019. godine održana je manifestacija pod nazivom „Pekmez i pekmeznica“, koja je okupila više od 200 građana i gostiju iz 16 opština BiH, Crne Gore i R. Srbije.

pekmezijada

Na čuvenom mjestu gdje se organizuju teferiči i vašari u Bijeljevinama, a koje po predanju ima čudesnu ljekovitu vodu koja se pojavljuje i nestaje, organizovano je kolektivno pravljenje bestilja od šljiva i pekmeza od jabuke po tradicionalnom receptu i na tradicionalan način.

pekmez

Cilj ove manifestacije je da se sačuva tradicija od zaborava i da se promovišu domaći proizvodi iz ovoga kraja.

Manifestaciju su podržali opština Rudo, opština Novi Grad Sarajevo, Vlada Bosansko-podrinjskog kantona, Muftiluk Goražanski kao i privatni preduzetnici i firme iz BiH.

– Ovo je drugo okupljanje po redu a s obzirom da imamo pozitivne ocjene, mislimo da će se manifestacija svakako održavati i narednih godina i da ćemo uspjeti animirati još veći broj učesnika,- izjavio je predsjednik Organizacionog odbora ove manifestacije, Enevr Šero.

On je istakao da mu je izuzetno drago što su manifestaciju podržale i druge NVO iz Rudog, kao i KUD „Prosvjeta“ Rudo i JU za turizam i sport Rudo.

– Dugujemo zahvalnost svima onima koji su prepoznali značaj naše manifestacije, rekao je za kraj gosp. Šero.