Planinari iz Rudog u posjeti Varešu

U sklopu projekta „Idi i vidi“ podržanog kroz projekat PRO-Budućnost, naši planinari, i mali i veliki, posjetili su opštinu Vareš.

vares 4

Prva posjeta realizovana je 03.10.2019. godine i podrazumijevala je turistički obilazak grada i bliže okoline u pratnji turističkog vodiča. Obilazak grada proveli smo uživajući u mnogim legendama i pričama vezanim za stari kameni most, vili nastanjenoj na planini Zvijezda, spomeniku rudaru koji se nalazi na ulazu u grad, rimskim mozaicima, neolitskim artefaktima, austrougarskim industrijskim poduhvatima, prvim pabovima, bazenima, prvoj kino sali u BiH, tunelu na putu Vareš-Olovo, koji je zapravo pećina, zaštićeni prirodni rezervat slijepih miševa. Pored ovoga, u povratku iz Vareša, obišli smo i Pionirsku dolinu u Sarajevu.

vares 2

Druga posjeta realizovana je 09-10.11.2019, i podrazumijevala je druženje planinara iz Višegrada i Rudog sa planinarima iz Vareša, uspon do planinarskog doma “Javorje”, gdje smo bili smješteni i uspon na vrh planine Perun – Karasovina 1472 mnv.

vares 1

Pored ovoga planinari su obišli i selo Oćeviju, tačnije kovačiju “Jozeljić”. Oćevija je posljednje mjesto u Evropi i svijetu gdje se zadržao tradicionalni, predindustrijski način kovanja željeza. U ovim kovačnicama željezo se obrađuje na srednjovjekovni način, isključivo pomoću vodene snage.

vares 3

Čitav ovaj projekat, u sklopu kojeg su realizovane različite aktivnosti, radionice, planinarenje, druženje, upoznavanje sa kulturno-istorijskim spomenicima, tradicijom, bile su u svrhu prevazilaženja fizičkih i duhovnih granica stvorenih vještačkim putem, a zatim i prevenciju i sprječavanje nasilja, razvijanje pozitivnih oblika ponašanja, koji podrazumijevaju poštovanje, toleranciju, ljubav prema drugima i drukčijima, odnosno, jednostavno, ljubav prema čovjeku.

vares 0